Sugardating sposobem na życie. Kim są Sugar Daddy i Sugar Baby?

687

Choć wielu z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, na całym świecie prężnie rozwija się kontrowersyjne zjawisko noszące miano sugerdatingu. Nie inaczej wygląda to w Polsce – w naszym kraju funkcjonuje już mnóstwo portali łączących młode kobiety wcielające się w rolę sugar babies i bogatych mężczyzn, którzy chętnie płacą za bycie sugar daddym. Taka specyficzna relacja, która w założeniu ma być korzystna dla każdej ze stron, uchodzi już dla wielu za sposób na życie. Na czym polega sugardating? Kim są sugar baby i sugar daddy? Przekonamy się poniżej:

Sugardating – co to? Sugardating

Sugardating opiera się na relacjach starszych, dojrzałych, bogatych mężczyzn z młodszymi, atrakcyjnymi kobietami. Portale, które specjalizują się w łączeniu zainteresowanych w tego typu układ chodzi o relację opartą na szacunku i wzajemnym przyciąganiu, przy czym starszy mężczyzna musi być posiadaczem zasobnego portfela, aby sponsorować rozrywki, egzotyczne podróże i ogólnie życie na wysokim poziomie partnerki, która z kolei zapewnia mu swoje towarzystwo i zainteresowanie.

W takiej relacji role płci są z reguły z góry określone i tradycyjne, a nawet w pewnym sensie opierają się na przedmiotowości. Mężczyzna dba o kobietę, rozpieszcza ją i sprawia, że jest szczęśliwa. Kobieta ma natomiast “skupić się na byciu kobietą” oraz być dobrą partnerką.

Geneza sugardatingu

Pomysł na stworzenie portalu opartego o relacje sponsorskie zrodził się w Danii, na początku ubiegłej dekady. Nazwano go Sugar Daters i ta nazwa okazała się tak trafiona, że w pełni się przyjęła i dziś, zamiast negatywnie nacechowanych terminów “sponsor” i “utrzymanka” stosuje się po prostu określenie “sugar daddy” i “sugar baby”. Co ciekawe, szybko okazało się, że studentki z Polski masowo zaczęły się na tym portalu rejestrować.

Twórcy portalu twierdzą, że Polki chętnie decydowały się na wejście w taką relację, ponieważ życie w Skandynawii jest drogie w porównaniu do życia w Polsce, a bez znajomości języka trudno znaleźć pracę. To skutecznie motywowało młode Polki do szukania skandynawskiego, bogatego partnera. Co ciekawe, według nieoficjalnych badań, aż 20% polskich studentek kształcących się za granicą znajduje się w takiej relacji sponsorskiej. Zdecydowanie najwięcej we wspomnianej Skandynawii oraz Australii.

Trend ten został szybko zauważony w Polsce i już dobre kilka lat temu powstało sporo portali służących do sugardatingu, działających na terenie naszego kraju. Warto dodać, że założenie konta ze strony sugar daddies w serwisie do sugardatingu jest z reguły płatne.

Przejdźmy teraz do charakterystyki sugar baby i sugar daddy:

Sugar daddy – kto to? Sugar daddy

Zazwyczaj gdy mówi się o sugar daddy, w myślach pojawia się obraz podstarzałego siwego pana z pokaźnym brzuchem i drogim autem. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Z badań wynika, że w Polsce sugar daddy przeciętnie znajduje się w przedziale wiekowym od 35 do 45 lat, oczywiście posiada wyższe wykształcenie, ustabilizowaną sytuację życiową i majątkową.

Niemal połowa sugar daddies na polskich portalach deklaruje roczne zarobki przekraczające 200 tysięcy złotych. Są to zarówno single zbyt zajęci karierą, by myśleć o poważnym związku, jak i żonaci mężczyźni, dla których młoda, atrakcyjna studentka jest takim samym symbolem statusu społecznego jak luksusowy samochód i platynowa karta.

W konsekwencji sugar daddies to dojrzali, doświadczeni, zadbani mężczyźni odnoszący liczne sukcesy zawodowe i finansowe. Zawsze wiedzą, czego chcą, lubią mieć pełną kontrolę nad swoim życiem, a do pełni szczęścia brakuje im tylko atrakcyjnej, młodej kobiety, którą mogliby mieć obok siebie zawsze, kiedy byłaby im potrzebna.

Sugar baby – kto to?

Sugar baby, określana także jako sugar babe, to zazwyczaj młoda, atrakcyjna studentka, która oczywiście nie jest niezależna finansowo. Zazwyczaj studiuje dość prestiżowy kierunek: filologię, medycynę, prawo, architekturę lub kierunki artystyczne. Trudno pogodzić jej naukę z pracą i ma kłopoty z opłaceniem czynszu czy kupieniem sobie wymarzonych ubrań i kosmetyków. Pochodzi z miasta (tylko ⅙ sugar babies pochodzi ze wsi), ale wywodzi się z biedniejszej rodziny.

W mniemaniu sugar baby, sugar daddy zazwyczaj jest jedynym sposobem na wyrwanie się ze spirali ciężkiej pracy za słabą płacę, którą widywała w domu rodzinnym i obawia się, że ją również to czeka, niezależnie od uzyskanego wykształcenia.

Nie tylko dla pieniędzy

Co ciekawe, motywacja finansowa – choć oczywiście najważniejsza – nie jest tutaj jedyna. Ogromną rolę odgrywa tutaj również chęć przeżycia przygody gwarantującej skok adrenaliny, zazwyczaj w atrakcyjnym otoczeniu drogich restauracji, zagranicznych wyjazdów i luksusowych prezentów. Pragną one po prostu zasmakować w rozrywkach, które rozsławili uwielbiani przez nie celebryci. Wrzucenie zdjęcie na jachcie czy z kolacji w ubraniach ekskluzywnych marek na Instagrama po prostu zrobi wrażenie na ich rówieśnikach z uczelni, który z reguły także nie są zamożni.

Podłoże psychologiczne relacji bazującej na sugardatingu

Część sugar babies, dzięki relacji z sugar daddies czuje się dowartościowana i doceniona. Czytelny układ między obiema stronami, może sprawiać niektórym młodym kobietom – zwłaszcza tym, które mają problem z poczuciem własnej wartości lub traumę po związku z rówieśnikiem – poczucie satysfakcji. Sugar babies nie muszą – choć oczywiście mogą – angażować się w relacje emocjonalne, a teoretycznie zachowują nawet status osób wolnych. Ponadto, sugar daddies zależy z reguły na ich dyskrecji.

Co więcej, sugar daddies w oczach bardzo wielu sugar babies gwarantują nie tylko korzyści finansowe, ale i większą stabilizację niż rówieśnicy. Stanowią oni bowiem solidne oparcie z dala od domów, rodzin i przyjaciół – zupełnie inne życie, którego wcześniej nie znały.

Duży wpływ ma na to również fakt, iż w Polsce notowany jest obecnie kryzys ojcostwa. To w pierwszym rzędzie ojcowie padli ofiarą zmian kulturowych. Prowadzone badania wykazują, że częściej na związki ze sponsorem decydują się kobiety pochodzące z domów, w których dominującą rolę pełniły matki. Młode kobiety w relacjach z dojrzałymi mężczyznami często poszukują więc – poza źródłem utrzymania i sposobem na życie na wysokim poziomie – odpowiednika nieobecnego w ich życiu ojca.

Czy sugardating może być skutecznym sposobem na życie? Sugar baby

Niestety, psychologowie nie mają żadnych wątpliwości co do szkodliwości takiej relacji. Z reguły upominki, pożądanie i ciągłe zainteresowanie sugar daddies, sugar babies biorą za symptomy tworzącej się więzi, której tak bardzo im brakowało w domu. Życie na wysokim poziomie i prezenty zaczynają im coraz bardziej schlebiać, przez co szybko wzrasta ich wspomniane wcześniej zaniżone poczucie własnej wartości. Wreszcie czują się kimś.

Początkowo więc w sugardatingu, sugar babies skutecznie podbudowują swoje poczucie własnej wartości, ale to tylko chwilowe. Następnie gwałtownie zaczynają tracić szacunek do siebie, a nawet siebie nienawidzić. W takiej sytuacji często spotykają się z agresją ze strony mężczyzn, obie strony układu przestają zachowywać się odpowiednio i przestrzegać ustaleń. Sugar babies są dodatkowo obciążone ukrywaniem swojej tajemnicy, wciąż noszą w sobie poczucie winy i wstydu. Trudno im wtedy uwierzyć, że mogą zacząć żyć inaczej, godnie, nie mają się na czym oprzeć ani do czego odwołać. Nie przychodzi im do głowy, że zasługują na coś lepszego.

W konsekwencji, wpływ na psychikę układu o nazwie sugardating jest w zdecydowanej większości przypadków jednoznacznie destrukcyjny dla sugar babies. Życie to nie ckliwy film romantyczny, gdzie relacja, w której obie strony nastawione są na czerpanie dla siebie korzyści, może przerodzić się w wielką miłość.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments