W kolejnym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse opowiada o decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, inflacji i sytuacji gospodarczej w Polsce. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Kawa z ekspertem kredytowym
RPP nie podniosło stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej już drugi raz z rzędu nie zdecydowało się na podwyżkę stóp procentowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż, w ubiegłym miesiącu inflacja oficjalnie ukształtowała się na poziomie 17,9%.
Nieoficjalnie – jest ona o wiele wyższa, gdyż koszty podstawowych produktów – żywności i energii – wzrósł znacznie bardziej.
Cele działań RPP
Co więcej, z każdym miesiącem inflacja rośnie i zdaje się, że nadal nie osiągnęła szczytu. Jednym z zadań Rady Polityki Pieniężnej jest natomiast utrzymanie inflacji na poziomie 2,5%. Analitycy więc spodziewali się podwyżki stóp procentowych. Dlaczego RPP utrzymało je na niezmienionym poziomie?
Według Piotra Ochnio Rada Polityki Pieniężnej kierowała się tutaj czynnikami politycznymi. W przyszłym roku odbędą się bowiem wybory parlamentarne, a dalsze hamowanie inflacji i podnoszenie stóp doprowadzi do wzrostu bezrobocia i hamowania gospodarki – czyli w praktyce coraz bardziej niezadowolonego społeczeństwa.
Co dalej?
Wychodzenie z tak wysokiej inflacji jest znacznie trudniejsze, trwa znacznie dłużej i może się wprost zakończyć ekonomiczną katastrofą. Zwłaszcza, że za chwilę czeka nas koniec pierwszego etapu rządowych wakacji kredytowych, a statystyki mówią, że dziś niewiele osób nadpłaca kredyty z zaoszczędzonych środków.
W efekcie, niebawem nastroje społeczne mogą się pogorszyć, gdyż raty kredytów są coraz wyższe. Aby zatem utrzymać pozytywne nastroje, rząd będzie wprowadzał kolejne benefity, programy socjalne, tarcze antyinflacyjne, które niestety nadal będą napędzały inflację. Wychodzenie z tego kryzysu wywołanego ekstremalnie wysoką inflacją prawdopodobnie więc będzie długofalowym procesem.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.