Stopy proc. NBP wzrosną do 8 proc.! Kolejna podwyżka o 100 pb. już w maju

204

Adam GlapińskiWzrost stóp proc. NBP przyczynia się do wyraźnego wzrostu rat kredytów hipotecznych. To też sprawia, że wielu kredytobiorców z niepokojem patrzy w przyszłość słysząc słowa prezesa Rady Polityki Pieniężnej wskazującego, że stopy proc. wzrosną jeszcze wyżej. Czy jest jakiś poziom maksymalny, którego prezes Glapiński przekroczyć się nie odważy? Ekonomiści BNP Paribas uważają, że stopa referencyjna osiągnie na koniec trwającego cyklu podwyżek poziom 8 proc.

RPP dokonała największej podwyżki od 22 lat

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas kwietniowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych. Nie lada zaskoczeniem okazała się jednak skala tej podwyżki, gdyż wyniosła ona aż 100 pb., co okazało się największą pojedynczą podwyżką od września 2000 r.

To też sprawiło, że stopa referencyjna, która jeszcze w październiku wynosiła 0,10 proc., wzrosła do 4,50 proc., co jest najwyższym poziomem od listopada 2012 roku.

Stopy proc. wzrosną do 8 proc.

Ekonomiści BNP Paribas postanowili podwyższyć swoją prognozę dot. stopy referencyjnej do 8 proc. z 6,5 proc.

– Podwyższamy naszą prognozę stopy referencyjnej NBP i zakładamy, że na koniec trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych osiągnie ona poziom 8% wobec 6.5%, którego spodziewaliśmy się dotychczas – wskazali analitycy banku na Twitterze dodając dalej, że główny powód to nakręcanie się spirali płacowo – cenowej, przy wysokiej aktywności gospodarczej na początku bieżącego roku i perspektywach luzowania fiskalnego.

W ocenie ekspertów, skłoni to prawdopodobnie RPP do jeszcze agresywniejszego zaostrzania parametrów polityki pieniężnej.

Analitycy zdają się brać na poważnie niedawną wypowiedź prof. Henryka Wnorowskiego. Członek Rady Polityki Pieniężnej wskazał bowiem, że funkcjonujemy obecnie w sytuacji, w której NBP nie może nakładać sobie żadnych limitów ani granic.

RPP podniesie stopy w maju o kolejne 100 pb.

Analitycy Banku Pekao prognozują, że po kwietniowym wzroście stóp proc. aż o 100 pb., podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podobny krok, w efekcie czego stopa referencyjna wzrosłaby do 5,5 proc. z 4,5 proc. obecnie.

Argumentami przemawiającymi za takim działaniem Rady mają być:

  • rosnąca inflacja, która w marcu sięgnęła poziomu 11 proc.,
  • silny rynek pracy i utrzymująca się presja płacowa, oraz
  • ciągle brak widocznych sygnałów hamowania rozpędzonej gospodarki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments