Stopy proc. i raty znów w górę! To już 11. podwyżka z rzędu

Udostępnij

Adam GlapińskiZgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas wrześniowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To też sprawiło, że stopa referencyjna, która jeszcze w październiku ub.r. wynosiła 0,10 proc., wzrosła do 6,75 proc., co jest najwyższym poziomem od grudnia 2002 roku. Na uwagę zasługuje także fakt, iż jest to już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna wzrosła do 6,75% z 6,50%
  • stopa lombardowa wzrosła do 7,25% z 7,00%
  • stopa depozytowa wzrosła do 6,25% z 6,00%
  • stopa redyskonta weksli wzrosła do 6,80% z 6,55%
  • stopa dyskontowa weksli wzrosła do 6,85% z 6,60%

Dzisiejsza decyzja o podwyżce stóp proc. o 25 pb. ma wspierać dążenie Narodowego Banku Polskiego do obniżenia inflacji w średnim okresie. Mimo to, członkowie Rady dostrzegają, że pomimo jedenastu podwyżek stóp proc. z rzędu, wciąż utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

W komunikacie po wrześniowym posiedzeniu wskazano także, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Prezes Glapiński dotrzymał słowa

– Glapiński obiecał działaczce Agrounii w nieformalnej wypowiedzi na Molo w Sopocie, że stopy wzrosną maksymalnie o 0,25 pp. i jak na razie dotrzymuje słowa. Zobaczymy co będzie w październiku, bo inflacja jak na razie ciągle zaskakuje w górę – dostrzega w rozmowie z Comparic.pl dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przypominając, że w sierpniu wyniosła ona 16,1% r/r.

Cykl podwyżek stóp PRR zbliża się do końca

– Zmniejszenie skali podwyżek stóp pozwoli RPP bardziej elastycznie reagować na z jednej strony utrzymującą się silną presję inflacyjną, a jednocześnie na spodziewane dalsze studzenie koniunktury – wskazywali jeszcze przed dzisiejszą decyzją ekonomiści banku Millenium, zaznaczając równocześnie, że zmniejszenie skali podwyżek nie musi wcale oznaczać rewizji prognozy docelowej stopy procentowej, która ich daniem sięgnie w tym cyklu 7 proc., lub nieco powyżej.

Biorąc jednak pod uwagę pesymistyczne perspektywy krajowej, ale i europejskiej gospodarki ekonomiści uważają, że cykl zacieśniania zbliża się do końca i przestrzeń do dalszych podwyżek stóp jest niewielka. Ze względu na ekspansywną politykę fiskalną rośnie ich zdaniem jednak ryzyko utrzymania się stóp procentowych na wysokim poziomie dłużej niż oczekiwali dotychczas.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również