Stopy proc. będą nadal podnoszone, sugeruje członek RPP

Udostępnij

Szanse, że zbliża się koniec podnoszenia stóp procentowych w Polsce są bardzo małe – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki.

Najgorsze przed nami?

– Szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp, są bardzo małe. Działania RPP są mało efektywne, bo neutralizuje je, odwraca polityka budżetowa, która działa silnie proinflacyjnie. Rada posługuje się tępym narzędziem, czyli stopami procentowymi, ponieważ innego nie ma. W obecnych warunkach to trochę jakby używać siekiery do zwalczania chwastu, jakim jest inflacja – powiedział Kotecki.

Zauważył, że „inne narzędzia, które w tej walce mogłyby być przydatne, nie są używane, a powinny być.”

– Narzędziem, które może przynieść wymierne efekty w walce z inflacją, jest dzisiaj odpowiednia polityka budżetowa. Ona powinna być spójna z polityką antyinflacyjną. Bo inflacja to dziś główny problem naszej gospodarki – wyjaśnił. – Inne banki centralne jak Fed czy Europejski Bank Centralny dopiero zaczynają swoje cykle. My nie będziemy mogli stać biernie i patrzeć jak to się dzieje, bo złoty będzie się osłabiał, a to jeszcze bardziej nakręci inflację – powiedział.

Jest też zdecydowanie za wcześnie, by mówić o obniżkach stóp procentowych.

– Mam wrażenie, że ten optymizm nie odzwierciedla dyskusji na posiedzeniach rady. Nie mogę oczywiście mówić o szczegółach i relacjonować tego, co było na ostatnim posiedzeniu, ale w mojej opinii jest stanowczo za wcześnie mówić o obniżkach stóp procentowych. Lipcowa projekcja inflacji analityków NBP pokaże nam ryzyka dla dynamiki cen na 2023 r. – powiedział.

Inflacja pozostanie wysoka

Inflacja raczej nie zostanie też tak szybko i łatwo obniżona.

Nie widzę możliwości, aby w przyszłym roku inflacja obniżyła się znacząco wobec tego, co mamy w tym roku. Trzeba pamiętać o tym, że już od stycznia czekają nas duże wzrosty taryf, głównie cen energii elektrycznej i gazu, które z kolei będą się przekładały na inne towary i usługi. To będzie kolejny strzał inflacyjny. Nie wiemy, jak ma wyglądać przywrócenie VAT i akcyzy do poziomów z zeszłego roku. Polityka pieniężna nie może tych ryzyk nie uwzględniać. To spowoduje, że efekty bazy nie będą tak istotne dla obniżenia inflacji. Wciąż widzimy rosnącą inflację bazową. W takich warunkach nie ma możliwości, żeby ogólny wskaźnik inflacji zaczął sam z siebie spadać – mówił.

Ostrzegł też, że niewykluczona jest inflacja na poziomie powyżej 20 proc.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również