Już w najbliższą środę, 8 czerwca 2022 r. odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus ekonomistów zakłada, że Rada zdecyduje się na podwyżkę stóp proc. o kolejne 75 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna, która jeszcze w październiku ub.r. wynosiła 0,10 proc., wzrosłaby do 6,00 proc., co byłoby najwyższym poziomem od 2008 roku.
Stopa referencyjna wzrośnie jeszcze dwukrotnie
Ekonomiści z Biura Analiz Makroekonomicznych banku Millenium wskazują, iż za prognozą podwyżki o 0,75 pkt proc. przemawia wstępny szacunek inflacji za maj wynoszący 13,9% r/r, luźna polityka fiskalna i ciasny rynek pracy.
W ich ocenie, spadek indeksu PMI w maju br. poniżej 50 pkt nie wpłynie w czerwcu na decyzje podjęte przez członków Rady, lecz stanowić może jednak ryzyko w dół dla łącznej skali zacieśniania polityki pieniężnej w tym cyklu.
Zobacz także: Niespodziewany spadek istotnego wskaźnika!
„Zaczęło się” – ostrzegają ekonomiści
– Oprócz podwyżki w czerwcu zakładamy jeszcze jedną podwyżkę w lipcu, po czym Rada może zechcieć dokonać przerwy. Nie sądzimy, aby główna stopa procentowa przekroczyła poziom 7,00% w tym cyklu – wskazali ekonomiści banku Millenium.
Kurs euro spadnie do 4,55 zł
Eksperci uważają, że utrzymanie jastrzębiej retoryki NBP może wesprzeć wzrost kursu złotego, w efekcie czego notowania euro powinny spaść w kierunku 4,55 zł.
Czynnikiem wspierającym tę tendencję może być także czwartkowe posiedzenie EBC, które zapewne zakończy się sygnałem do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie już w lipcu.
– Powtórzenie jastrzębiej retoryki EBC powinno wesprzeć waluty krajów rozwijających się, w tym także złotego. W takich uwarunkowaniach złoty ma szanse na odzyskanie siły – uważają ekonomiści.