Stablecoiny będą popularniejsze od bitcoina

Udostępnij

Jamie Coutts, analityk z Bloomberg Intelligence, przewiduje, że adopcja stablecoinów w najbliższych latach znacznie wzrośnie. Dodał, że użycie ich w realnej gospodarce może wyprzedzić nawet skalę użycia bitcoinów, ponieważ więcej firm, takich jak PayPal, integruje takie aktywa ze swoimi systemami płatności.

Analityk twierdzi, że adopcja stablecoinów będzie rosła

Chociaż rynek stablecoinów przeżywał ostatnio trudności – głównie z powodu braku jasnych przepisów w USA, które regulowałyby tę część branży – adopcja tych narzędzi będzie w przyszłości rosła. Tak przynajmniej twierdzi Jaime Coutts, analityk Bloomberg Intelligence, który uważa, że te metody płatności, oparte na stablecoinach, prawdopodobnie zostaną przyjęte przez firmy takie jak PayPal i gigantów, takich jak Visa i Mastercard.

W swojej analizie Coutts przyznaje, że wzrost rynku „stabilnych monet” był w 2022 r. duży całko, a łączna wartość płatności stablecoinami w różnych blockchainach L1 osiągnęła poziom prawie 6,9 biliona dolarów, przewyższając wartości, za którymi stoją firmy takie jak PayPal i Mastercard. Jednak od początku roku liczba ta spadła o 80%.

Coutts uważa, że rynek stablecoinów jest gotowy „eksplodować”, ponieważ coraz więcej instytucji próbuje je wykorzystywać, aby podążać za firmami takimi jak Paypal, który wyprzedził swoich konkurentów niedawną emisją PYUSD, własnej monety typu stablecoin. Coutts zauważył, że Visa i Mastercard idą w tym samym kierunku.

Ograniczenia blockchainów

Jednak Coutts twierdzi też, że rozwój rynku stablecoinów będzie ograniczony przez zdolność blockchainów do wspierania tego wzrostu, ponieważ otwarte sieci nie zapewnią skalowalności oferowanej przez sieci takich firm jak Visa czy Mastercard, przetwarzając 97% więcej transakcji.

Coutts zwrócił uwagę, że Ethereum i jego „zestaw warstw ekspansji L2” – Arbitrum, Optimism i Base – będą nośnikami tego wzrostu, ponieważ przyszłe aktualizacje spowodują, że transakcje L2 staną się tańsze dzięki przyjęciu proto-dankshardingu, znanego również jako EIP -4844.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również