Sprzedaż nowych aut w Polsce rośnie szósty miesiąc z rzędu

Udostępnij

W październiku w Polsce zarejestrowano niemal 41 tysięcy nowych samochodów osobowych. Był to już szósty miesiąc z rzędu ze wzrostem w ujęciu rocznym. W efekcie, wszystko wskazuje na to, że dobiegający końca rok będzie najlepszym dla branży od wybuchu pandemii COVID-19.

Liczba rejestracji nowych samochodów w 2023 r. najwyższa po wybuchu pandemii? parking

W październiku do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów wpisano 40 913 nowych samochodów osobowych. To o 4,7% więcej niż we wrześniu oraz aż o 27,8% więcej niż w dziewiątym miesiącu ubiegłego roku.

Można więc już zakładać, że 2023 będzie najlepszym rokiem w polskich salonach samochodowych po wybuchu pandemii COVID-19. W ciągu minionych dziesięciu miesięcy zarejestrowano w Polsce aż 391 228 nowych aut osobowych. To o 12,2% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Pół miliona nowych samochodów, które rejestrowano jeszcze przed pandemią COVID-19, najprawdopodobniej jednak nie uda się osiągnąć. W porównaniu do 2019 roku liczba rejestracji nowych aut w pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 była bowiem blisko 15% niższa.

Rośnie udział aut z napędami alternatywnymi

Warto także wiedzieć, że w październiku liczba rejestracji nowych samochodów elektrycznych bateryjnych i wodorowych (BEV + FCEV) wzrosła w ujęciu rocznym aż o 36% i wyniosła 1331 sztuk.

Co więcej, liczba rejestracji hybryd plug-in (PHEV) wzrosła w ubiegłym miesiącu o 33,9%, do 1185 egzemplarzy.

Jakie auta w październiku cieszyły się największym zainteresowaniem konsumentów?

Wśród polskich klientów indywidualnych w październiku ponownie na czoło wysunęła się Toyota Yaris Cross, z liczbą 665 zarejestrowanych pojazdów. W efekcie, z dużą dozą prawdopodobieństwa można już stwierdzić, że Yaris Cross zostanie najpopularniejszym autem 2023 roku wśród konsumentów w Polsce.

Na drugiej pozycji uplasowała się Toyota C-HR, z liczbą 488 sprzedanych sztuk. zamknęła zaś Kia Sportage, z wynikiem 481 zarejestrowanych egzemplarzy. Biorąc zaś pod uwagę łączną sprzedaż w pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 roku, to Kia Sportage zajmuje drugą pozycję, a na najniższym stopniu podium mamy klasyczną Toyotę Yaris.

Samochody najczęściej nabywane przez firmy Samochody Toyota Corolla

Podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, w zestawieniu rejestracji przez firmy rejestrujące na REGON październik również zakończył się dominacją w wykonaniu Toyoty Corolli, której liczba rejestracji wyniosła aż 2454 pojazdów.

Druga w zestawieniu w ubiegłym miesiącu Škoda Octavia mogła pochwalić się 875 zarejestrowanymi egzemplarzami. Podium zamknęła natomiast Toyota RAV4, z liczbą 671 nowych rejestracji.

Jak łatwo się domyślić, biorąc pod uwagę łączną sprzedaż w pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 roku, ma pozycji lidera plasuje się także Toyota Corolla, z liczbą 18 292 zarejestrowanych pojazdów, co stanowi wzrost rok do roku o 20,9%.

Co ciekawe, próg 10 tysięcy egzemplarzy przekroczył jeszcze tylko jeden model Škoda Octavia, której liczba rejestracji wyniosła 10 872 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 38,1% w ujęciu rocznym.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również