Sprzedaż leków bez zezwolenia

222

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w naszej codzienności pojawiły się pewne zmiany. Niestety w tym czasie zaczął kwitnąć nielegalny handel lekami. Kto właściwie może sprzedawać preparaty lecznicze? Czy wystawianie i kupowanie recept przez Internet jest legalne? Jakie kary grożą za nielegalną sprzedaż leków?

Kto może handlować lekami?

Podczas pandemii koronawirusa świat obrócił się do góry nogami. Przez pewien czas praktycznie nie wychodziliśmy z domu, a w miejscach publicznych musieliśmy zakładać na twarz maseczki ochronne. Podejście do pracy także uległo zmianie, dla jednych na lepsze, ponieważ aktualnie dużo firm jest otwartych na pracę zdalną. Jednak w czasie pandemii rozkwitł nielegalny handel lekami, a sporą popularnością zaczęły cieszyć się strony umożliwiające kupienie recepty przez Internet. Niestety w niektórych przypadkach także tutaj może dojść do pewnych nadużyć.

nielegalny handel lekamiW Polskim prawie leki mogą być dystrybuowane i produkowane tylko w konkretnych i ściśle określonych zasadach, które umożliwiają kontrolę ich obrotu hurtowego oraz detalicznego. W naszym kraju sprzedawać można leki, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez uprawnione organy państwowe, czyli zostały zarejestrowane i sprawdzone,
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

Obrót produktami leczniczymi

Detaliczny obrót produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne lub apteki ogólnodostępne. W przypadku tych pierwszych mogą one powstać jedynie na terenach wiejskich, gdzie nie było wcześniej apteki ogólnodostępnej. Zakładane na podstawie zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego przez osoby fizyczne, osoby prawne lub spółki prawa handlowego, które nie posiadają osobowości prawnej. Natomiast kierownikiem punktu aptecznego może zostać:

  • farmaceuta z rocznym stażem pracy w zawodzie,
  • technik farmaceutyczny z trzyletnim stażem pracy w aptekach ogólnodostępnych.

W czasie pandemii władze ostrzegały przed nieskutecznymi lekami i niedziałającymi szczepionkami przeciw COVID-19. W tym czasie rozwinął się także nielegalny handel lekami. Co za to grozi i kiedy mamy do czynienia z przestępstwem? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Nielegalny handel lekami — kiedy mamy z nim do czynienia?

Zasady sprzedawania leków w Polsce są dokładnie określone przez prawo. Niektórzy potrafią całkowicie przez przypadek, dopuścić się przestępstwa nie będąc tego świadomym. Przykładowo osoby, które wystawiają na sprzedaż przez Internet niezużyte opakowania leków, dopuszczają się przestępstwa. Preparaty, których nie udało nam się wykorzystać, możemy oddać w specjalnych punktach lub wyrzucić, ale nie mamy prawa ich sprzedać. Warto też wiedzieć, że przez Internet nie wolno sprzedawać leków dostępnych na receptę. Apteki, które oferują sprzedaż medykamentów online, nie mogą sprzedawać tego typu preparatów.

nielegalny handel lekami– Wysyłkową sprzedaż mogą prowadzić tylko apteki stacjonarne, które dokonały odpowiedniego zgłoszenia do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego – tłumaczy Bartłomiej Sasin, adwokat w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, w rozmowie dla portalu prawo.pl

Część osób nie rozumie, dlaczego dany preparat sprzedawany jest tylko w momencie, kiedy otrzymamy receptę od lekarza. W niektórych sytuacjach leki mogą być dla nas groźne, ponieważ zawarte w nich substancje źle stosowane prowadzą do nieprzyjemnych, a czasem niebezpiecznych skutków ubocznych. Zadaniem lekarza przed przepisaniem nam danego preparatu, jest poinformowanie nas o dokładnym dawkowaniu leku. Jednak jaka kara właściwie grozi za nielegalny handel lekami? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Co grozi za nielegalny handel lekami?

Przepisy dotyczące sprzedaży leków są określone w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o Prawie farmaceutycznym. W art. 124. ustawy określone jest, co grozi za wprowadzanie lub przechowywanie medykamentów bez zezwolenia:

„Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

nielegalny handel lekamiLeków, których nie zużyjemy, należy oddać do specjalnego punktu. Możemy je ewentualnie wyrzucić, jednak najlepiej zrobić to w aptece lub przychodni. W takich miejscach zazwyczaj znajdują się specjalne pojemniki na przeterminowane lub niezużyte preparaty.

Przez Internet możemy kupić medykamenty dostępne bez recepty. Coraz częściej jednak dostępne są strony, które oferują sprzedaż samych recept. Czy taka działalności jest legalna? Wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Recepty przez Internet

Lekarz może wypisać receptę pacjentowi na podstawie objawów, które wcześniej opisał, w ogóle nie widząc danej osoby na żywo. W czasie pandemii koronawirusa, kiedy praktycznie nie chodziliśmy na wizyty osobiście do lekarza, wypisywanie recept na odległość było normą. Jednak już wcześniej w niektórych przypadkach mogliśmy po prostu kupić receptę za pośrednictwem wybranej strony internetowej. W niektórych sytuacjach tego typu rozwiązanie było popularne jeszcze przed pandemią. Część kobiet właśnie w ten sposób zdobywa recepty na tabletki antykoncepcyjne.

Jak wygląda wystawianie recept? Zwykle pacjent musi wypełnić ankietę online, w której opisuje swoje objawy. Na jej podstawie lekarz przepisuje receptę na lek. Kupujący płacą z góry i bardzo rzadko zdarza się, że dany doktor nie wypisze recepty. Jednak tego typu rozwiązanie niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, ponieważ lekarz nie widzi pacjenta osobiście, a nawet z nim nie rozmawia. Mimo to, tego typu praktyki są całkowicie legalne.

Nielegalny handel lekami rozkwitł

Aktualnie wiele usług przeniosło się do Internetu. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Sytuacja na rynku pracy uległa zmianie. Zmieniło się również podejście do wizyt u lekarza. W czasie pandemii rozkwitł nielegalny handel lekami. Przepisy w Polsce określają, jakie leki mogą być sprzedawane i gdzie. Detaliczny obrót produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne lub apteki ogólnodostępne. Natomiast punkty apteczne mogą powstać jedynie w miejscach, w których do tej pory nie istniały apteki ogólnodostępne. Zezwolenie na utworzenie takiego punktu mogą uzyskać osoby fizyczne, osoby prawne, spółki prawa handlowego, które nie posiadają osobowości prawnej w wojewódzki inspektoracie farmaceutycznym.

nielegalny handel lekamiNiektórzy całkowicie nieświadomie dopuszczają się przestępstwa, kiedy postanawiają wystawić niezużyte leki na sprzedaż. Nawet w takiej sytuacji grozi nam kara. Ustawa o Prawie farmaceutycznym określa, na jakich zasadach mogą być sprzedawane leki i co grozi za nielegalny handel medykamentami. Za tego typu przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności do 2 lata.

Co ciekawe, kupowanie i wystawianie recept przez Internet jest legalne. Niestety w pewnych sytuacjach wydaje się nie do końca bezpieczne, ponieważ lekarz wystawia receptę, nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Zwykle wystarczy wypełnić ankietę online, a receptę możemy otrzymać tak naprawdę w ciągu kilku minut.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments