Sprzedaż klubu Chelsea F.C.

393

Władze angielskiej Premier League oraz brytyjski rząd zatwierdziły przejęcie Chelsea F.C. przez grupę kapitałową pod przewodnictwem amerykańskiego biznesmena Todda Boehly’ego. Konsorcjum złożyło Romanowi Abramowiczowi ofertę w wysokości 4,25 miliarda funtów (5,3 miliarda dolarów). Transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca maja, gdy kończy się obecna licencja, na której może działać klub.

Saga z przejęciem Chelsea F.C. dobiega końca Stadion Chelsea F.C.

W ostatnim czasie Chelsea działa na specjalnej licencji rządowej, a jej sprzedażą zarządzał amerykański bank Raine Group. Oferty na klub złożyło wielu bogatych inwestorów z USA, była także spóźniona propozycja brytyjskiego miliardera Jima Ratcliffe’a. Łącznie oficjalnie zainteresowanie przejęciem zgłosiło aż 20 inwestorów oraz konsorcjów.

Zwycięską ofertę złożyła grupa kapitałowa pod przewodnictwem amerykańskiego biznesmena Todda Boehly’ego, wspierana przez kalifornijską firmę private equity Clearlake Capital. Konsorcjum kierowane przez grupę Todda Boehly’ego za akcje Romana Abramowicza zapłaci 2,5 miliarda funtów oraz zobowiąże się do inwestycji kolejnych 1,75 miliarda GBP w klub. Mowa tu między innymi o renowacji mogącego pomieścić prawie 42 tysiące widzów stadionu Stamford Bridge.

Roman Abramowicz nie zarobi na sprzedaży klubu

Jednym z warunków, aby transakcja mogła dojść do skutku, była deklaracja właściciela klubu Romana Abramowicza, że nie będzie on czerpał korzyści z tej operacji finansowej – podobnie jak żadna inna osoba objęta sankcjami przez Wielką Brytanię. Rząd na Wyspach zapewnia, że dochody ze sprzedaży klubu zostaną przekazane przez Abramowicza na cele charytatywne wspierające ofiary wojny w Ukrainie.

Kto kupuje Chelsea F.C.? Los Angle

Todd Boehly to amerykański finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. Ponadto, jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym holdingu Eldridge Industries. Pełni on również rolę tymczasowego dyrektora generalnego Hollywood Foreign Press Association.

W przejęciu Chelsea F.C. Boehly jest wspierany przez amerykańską firmę private equity Clearlake Capital, szwajcarskiego biznesmena Hansjorga Wyssa oraz amerykańskiego finansistę, współwłaściciela Los Angeles Dodgers – Marka Waltera.

3 lata temu się nie udało

Boehly już wcześniej próbował kupić brytyjski klub. W 2019 roku złożył ofertę kupna Chelsea, ale została odrzucona, ponieważ cena była niższa niż 3 miliardy dolarów, których domagał się Abramowicz.

Wielka era Chelsea F.C. pod przewodnictwem Romana Abramowicza

W 2003 roku Roman Abramowicz przejął piłkarski klub Chelsea F.C za 140 milionów funtów. Ta decyzja wywołała panikę w całym świecie futbolowym. Nie do końca jasne są motywy, które pchnęły Rosjanina do tej decyzji. Niektórzy twierdzą, że oligarcha zrobił to na polecenie prezydenta Władimira Putina.

Najbardziej narzucające się wyjaśnienie jest jednak takie, że w 2003 roku Abramowicz postanowił przenieść się do Wielkiej Brytanii. Klub piłkarski otworzył mu drzwi do takiego działania oraz ostudził atmosferę podejrzliwości wobec miliardów zarobionych w Rosji. Już w ciągu dwóch pierwszych lat, zainwestował on w podupadłą drużynę ponad miliard funtów, czyniąc ją czołowym zespołem w Europie. Latem 2004 roku zatrudnił wschodzącą gwiazdę wśród trenerów – słynnego dziś Jose Mourinho.

Pierwsze ligowe sukcesy

W kolejnych latach, Chelsea potrafiła dwa razy z rzędu zdobyć Mistrzostwo Anglii, (lata 2005 i 2006), ale w Lidze Mistrzów dwa razy na drodze do finału stawał jej inny zespół z Wysp – Liverpool (lata 2005 i 2007). We wrześniu 2007 roku Abramowicz zwolnił Mourinho, a nowy trener – Avram Grant w swoim pierwszym sezonie doprowadził zespół do finału Ligi Mistrzów. W Moskwie w dramatycznych okolicznościach Chelsea F.C. jednak przegrała z Manchesterem United po pamiętnej serii rzutów karnych.

Upragniony triumf w Lidze Mistrzów Chelsea F.C

Cztery lata później Romanowi Abramowiczowi udało się jednak dopiąć swego. Co ciekawe, po bardzo burzliwym sezonie. W 2012 roku zespół był w fazie zmierzchu. Sprowadzony za 60 miliony euro Fernando Torres grał po prostu fatalnie, a trener Andre Villas-Boas, ku niezadowoleniu kibiców, odsunął od składu trzy największe ikony klubu: Didiera Drogbę, Franka Lamparda i Johna Terry’ego. W konsekwencji sam stracił pracę.

Zastąpił go jego asystent Roberto di Matteo. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Klub sensacyjnie wygrał swoją pierwszą Ligę Mistrzów. Triumf także odbył się w dramatycznych okolicznościach. Chelsea F.C. pokonała Bayern Monachium po serii rzutów karnych. Do dziś Chelsea jest jedynym klubem z Londynu, któremu udało się podbić Europę – zarówno Arsenal F.C. jak i Tottenham Hotspur F.C. choć docierały do finału Ligi Mistrzów, to nie udało im się wygrać tego trofeum.

Druga wygrana w Lidze Mistrzów

Abramowicz, jako właściciel klubu, nie słynie z nadmiernej cierpliwości. Do tej pory zatrudniał on czternastu trenerów, w tym dwukrotnie Jose Mourinho. Do ostatniej zmiany na tym stanowisku doszło w styczniu 2021 roku. Abramowicz zwolnił wtedy trenera, którym był Frank Lampard – legenda klubu. Na jego miejsce przyszedł dopiero co zwolniony z Paris Saint-Germain F.C. Thomas Tuchel. Była to doskonała decyzja, ponieważ Chelsea F.C. wróciła na tron Europy. 29 maja po raz drugi w swojej historii wygrała Ligę Mistrzów.

Objęcie sankcjami i decyzja o sprzedaży

Już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Abramowicza objęto brytyjskimi sankcjami. 2 marca tego roku, oligarcha wystawił londyński klub na sprzedaż, twierdząc, że nie będzie starał się o spłatę pożyczek zaciągniętych przez klub przez 19 lat jego rządów. Abramowicz zadeklarował, że cały dochód z operacji przekaże na konto ofiar wojny w Ukrainie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments