Sposoby zarabiania na nieruchomościach

240

W 26. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy, i Paweł Albrecht – ekspert ds. inwestowania w nieruchomości rozmawiają o ponadczasowych sposobach zarabiania na nieruchomościach.

RTG Nieruchomości #26

Czym zajmuje się Paweł Albrecht?

Paweł Albrecht zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości, głównie w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Później został również również współwłaścicielem fabryki mebli i agencji marketingowej. Podstawowo jednak zajmuje się inwestowaniem nieruchomości.

Jak Paweł Albrecht trafił do branży nieruchomości?

Paweł Albrecht po prostu zajrzał na listę 100 najbogatszych ludzi na świecie i okazało się, że większość z nich działa na rynku nieruchomości, nawet jeśli ich podstawowy biznes dotyczył innego obszaru. Stwierdził więc, że musi się nauczyć inwestowania w nieruchomości. Finalnie okazało się to jego głównym biznesem.

Jak zacząć inwestować na rynku nieruchomości?

Nieruchomości to nie jest najlepszy sposób do zarabiania pieniędzy. To najlepszy sposób do ochrony środków, przechowywania wartości kapitału w czasie. Przy okazji mogą również przynosić dochód pasywny z najmu. Jest to więc idealna działalność dodatkowa, ale niekoniecznie główny biznes do pomnażania kapitału.

Oczywiście najpierw należy zgromadzić odpowiednią wiedzę, przeczytać kilka książek o tym rynku, przyjść na szkolenia, najlepiej poznać również ludzi, którzy zarabiają na nieruchomościach, nawiązać z nimi współpracę i z czasem nauczyć się zarabiać na tym rynku samodzielnie.

Jeżeli jednak już posiadamy większy kapitał, a brakuje nam czasu na odpowiednią edukację z zakresu obrotu nieruchomościami, dobrym pomysłem będzie udostępnienie go takiemu ekspertowi od handlu nieruchomościami i dzielić się zyskiem pół na pół.

Jeśli nie nieruchomości, to co?

Nieruchomości są najbezpieczniejszą inwestycją. Nie da się na nich stracić pieniędzy, jeżeli tylko kupuje się w cenie rynkowej lub poniżej niej. Ceny na tym rynku systematycznie od lat rosną, co oznacza, że po czasie możemy je sprzedać nieco drożej.

Giełda, Forex czy kryptowaluty wymagają już znacznie większej, specjalistycznej wiedzy, aby nie tracić pieniędzy. Bez odpowiedniego doświadczenia niemal niemożliwym jest, aby generować regularne zyski na tych rynkach.

Kiedy najlepiej zacząć inwestować w nieruchomości?

Nikt obecnie nie powie, że żałuje, iż kupił nieruchomość pewien czas temu. Szczególnie w Anglii, gdzie wartość nieruchomości podwaja się co 10 lat. Na rynku nieruchomości zawsze więc warto działać jak najszybciej, a nie odkładać tego w czasie, o ile posiadamy kapitał. Wtedy będzie tylko coraz drożej.

Jakie są różnice między polskim i brytyjskim rynkiem nieruchomości?

Polska wygrywa tylko pod kątem solidności nieruchomości oraz łatwiejszego procesu zakupu. Wielka Brytania jest lepsza w systemie bankowym, który pozwala na refinansowanie nieruchomości. W Polsce po prostu wymieniamy gotówkę na mury, a mieszkania obciążają naszą zdolność kredytową. Musimy więc sprzedać nieruchomość, aby zbudować lub nabyć kolejną. Nie można liczyć na opłacalny kredyt inwestycyjny.

W Wielkiej Brytanii każdy zakup nieruchomości można po kilku miesiącach refinansować i otrzymać kredyt na kolejną. Oznacza to, że w Polsce za milion złotych możemy kupić maksymalnie 4 mieszkania za gotówkę i kredyt. W Anglii za milion funtów możemy kupić kilkanaście mieszkań za pomocą mechanizmu refinansowania.

Co więcej, w Anglii przy kredycie hipotecznym możemy spłacać same odsetki, bez kapitału. Z tego powodu za pomocą najmu możemy czerpać spory dochód – przy samym spłacaniu odsetek. W Polsce dochód z najmu niemal w całości przeznaczany jest na spłatę raty kredytu. Różnica jest więc kolosalna.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments