S&P Global podniósł perspektywę ratingu Banku Pekao do pozytywnej – akcje w górę

Agencja S&P Global Ratings podtrzymała wczoraj długoterminowe oraz krótkoterminowe ratingi kredytowe Banku Pekao na poziomie BBB+/A-2, ale jednocześnie podniosła perspektywę ratingu na pozytywną ze stabilnej.

Informacja ta wywołała wzmożony popyt na akcje Banku Pekao. W efekcie, ich kurs zyskał wczoraj aż 6,2%. Co więcej, dziś wzrost ten jest kontynuowany.

S&P Global Ratings podtrzymał ratingi kredytowe Banku Pekao Rating kredytowy

W oficjalnym komunikacie agencji S&P Global Ratings możemy przeczytać, że “ocena podstawowej zdolności kredytowej grupy, odzwierciedlona w przyznanym ratingu, pozostaje niezmieniona. Niedawno opublikowane wyniki za trzeci kwartał oraz prognozy na przyszłość średnioterminową wspierają rating bbb+”.

W komunikacie napisano ponadto, że “Pekao w dalszym ciągu korzysta z wysokiej marży odsetkowej netto. Powinno to zapewnić zwrot z kapitału własnego na poziomie około 13,5% w 2024 roku, co umożliwi bankowi wypłatę dywidendy wzrost współczynnika kapitałowego”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W konsekwencji, S&P Global Ratings oczekuje, że “w ciągu najbliższych dwóch lat współczynnik kapitałowy skorygowany o ryzyko Pekao wzrośnie do 13-14% z 12,9% na koniec 2022 roku”.

W komunikacie wyjaśniono też, że “przy oczekiwanym koszcie ryzyka na poziomie 50-80 punktów bazowych, oczekuje się, że wyniki kredytowe Pekao być w dużej mierze zgodne z rynkiem. Bank korzysta z dobrej i stosunkowo taniej franczyzy depozytowej, umożliwiającej inwestowanie nadwyżek depozytów w papiery wartościowe, co z kolei wspiera obecnie wysoką rentowność”.

S&P Global Ratings przyznał obligacjom Pekao długoterminowy rating emisyjny BBB

Równocześnie agencja S&P Global Ratings przyznała długoterminowy rating planowanej emisji uprzywilejowanych obligacji niepreferowanych na poziomie “BBB”.

Agencja przekazała, że dzięki proponowanej emisji na kwotę 500 milionów euro Bank Pekao kontynuuje budowanie minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowanych (MREL). Co istotne, wolumen obecnej emisji przekracza wcześniejsze oczekiwania S&P Global Ratings.

Co istotne, zważywszy, iż nadany przez agencję rating emisji wskazuje na jej wymagalność 23 listopada 2027 roku, eksperci oczekują, że do emisji Banku Pekao powinno dojść już na dniach.

Akcje mocno w górę

Podniesienie przez agencję S&P Global Ratings perspektywy ratingu Banku Pekao do pozytywnej ze stabilnej z całą pewnością ucieszyło inwestorów. W efekcie, informacja ta wywołała wzrost popytu na akcje tej spółki z sektora bankowego. Podczas wczorajszej sesji ich kurs podrożał aż o 6,2%.

Mało tego, dziś wzrost ten jest kontynuowany. W tej chwili akcje Banku Pekao zyskują 1,7%, a ich cena jest najwyższa od stycznia 2018 roku.

Wykres akcji Banku Pekao

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments