S&P Global, Moody’s i Fitch w obliczu utraty unijnej licencji

532

W środę, 16 marca, w ramach nowego pakietu sankcji ogłoszonego w Brukseli, Komisja Europejska zakazała najważniejszym agencjom ratingowym – S&P Global, Moody’s i Fitch, oceniania wiarygodności kredytowej Rosji i rosyjskich firm. Jeśli naruszą ten zakaz – grozi im utrata licencji. Jak zareagowały na to wspomniane agencje ratingowe?

Największe agencje ratingowe nie mogą oceniać Rosji

Co ciekawe, tylko agencja Fitch odpowiedziała, że “dostosuje się do wszelkich przepisów dotyczących agencji ratingowych”. S&P Global i Moody’s odmówiły skomentowania decyzji Komisji Europejskiej. Można się jednak spodziewać, że w takiej sytuacji one również zrobią wszystko, aby nie stracić unijnej licencji.

Ostatni komunikat Fitch przed zakazem Komisji Europejskiej Śmieciowy rating Rosji

Co ciekawe, jeszcze tego samego dnia, ale przed decyzją Komisji Europejskiej agencja Fitch zakomunikowała, że jeśli Rosja 16 marca nie wywiąże się z płatności odsetkowych od dwóch serii obligacji wyemitowanych za granicą, to ocena emisji obu obligacji z tego kraju zostałaby obniżona do “D” po upływie trzydziestodniowego okresu karencji, a długoterminowa ocena wiarygodności dewizowej Rosji znalazłaby się na poziomie “ograniczonej niewypłacalności”.

Agencja Fitch wyjaśniła również, że obecna ocena “C” rosyjskiej waluty wynika z niedotrzymania przez Rosję terminu 2 marca zapłaty zagranicznym inwestorom za kupony od obligacji w miejscowej walucie. Agencja obniżyła również długoterminowe ratingi 31 rosyjskich banków z B do śmieciowego CC. Dodatkowo zrewidowano rating środowiska operacyjnego w Rosji. Ocena stabilności banków w Rosji spadła do CCC-.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments