Nowy sondaż: PiS słabnie

posłowie

Znamy wyniki nowego badania dot. poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Co z nich wynika? Z pewnością powodów do radości nie ma nikt na Nowogrodzkiej. Partia rządząca dziś Polską słabnie.

Sondaż, który może zmartwić Kaczyńskiego

Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów do zadowolenia. Partię popiera tylko 30,9 proc. badanych. To spadek w porównaniu z poprzednim takim badaniem o aż 4 pkt proc.

Jak wypada na tym tle Koalicja Obywatelska, czyli największa siła po stronie opozycji? Tę popiera 25,8 proc. badanych. W lipcu było to 27,7 proc. To jednak nadal za mało, by prezydent wyznaczył PO do tworzenia nowego rządu.

Na podium stoi jeszcze Polska 2050. Na nią chce zagłosować 12,1 proc. respondentów (poprzednio 9,6 proc.). 10,1 proc. ankietowanych wybrałaby zaś Lewicę. Posłów miałoby też Polskie Stronnictwo Ludowe, które jednak ledwo wchodzi do Sejmu w wynikiem 5,2 proc. ankietowanych.

Wyniki Polski 2050, Lewicy i PSL mogą okazać się kluczowe. To, ile te partie wywalczą dla siebie mandatów i  z kim zawiążą koalicję (naturalnym wyborem wydaje się KO), zadecyduje o składzie przyszłego rządu.

Poza Sejmie znalazłaby się Konfederacja. Sojusz liberałów z narodowcami popiera 3 proc.  13 proc. ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, na kogo chcieliby oddać swój głos.

Sondaż IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 26-27 sierpnia br. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Kolejna kadencja będzie trudna i to dla obu stron

Już teraz widać, że kolejna kadencja Sejmu będzie bardzo trudna – zarówno dla opozycji, jak i rządu – jakiekolwiek partie znajdą się po jednej czy drugiej stronie.

Rząd nie będzie miał silnej większości. Zapewne ta ostatnia będzie wisiała dosłownie na paru posłach, co będzie wymagało od partii rządzącej wprowadzenia dużej dyscypliny w swoim klubie parlamentarnym.

PiS może wygrać wybory, ale raczej nie uda się przegłosować partii wotum zaufania dla swojego kandydata na premiera. To szansa dla obecnej opozycji. Ta musiałaby jednak zawiązać bardzo szeroką koalicję aż 4 partii: KO, Polski 2050, Lewicy i PSL.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments