Sondaż: PiS nadal na prowadzeniu, ale mocno traci

jak powołuje się rząd?

Jak wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, PiS traci poparcie. Mówimy tu stracie aż ok. 5 pkt. proc.

PiS traci, Polska 2050 mocno zyskuje

W nowym sondażu z 1 września chęć zagłosowania na Prawo i Sprawiedliwość wyraziło tylko 32 proc. badanych. Jeszcze w czerwcu było to 37,1 proc.. Oznacza to więc spadek o blisko 5 pkt. proc.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która może pochwalić się 25 proc. poparcia. To zaś spadek o 0,5 proc.

Trzecie miejsce zajęła Polska 2050. Partia Szymona Hołowni ma za sobą 13,3 proc. wyborców (w czerwcu było to jedynie 10,2 proc.).

Na czwartej pozycji uplasowała się z kolei Lewica z wynikiem 8,1 proc. (w czerwcu było to niewiele więcej, bo 8,3 proc.). W Sejmie znalazłaby się jeszcze koalicja PSL-Koalicja Polska z 5,3 proc. (wcześniej – 5 proc.). Do tego chodzi Konfederacja, na którą chce zagłosować 5,6 proc. (w czerwcu był to 4,2 proc.).

Nie wie, na kogo oddać głos, aż 10,6 proc.

Drugie wybory

United Surveys pytało też swoich respondentów o to, jakie są ich drugie wybory, czyli na jakie partie zagłosują, jeżeli nie na swoich pierwotnych faworytów.

Nikt nie wskazał na PiS, co jest kolejną złą informacją dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Najczęściej wskazywaną partią była z kolei Polska 2050 (16 proc.) Co ciekawe, ugrupowanie Szymona Hołowni to głównie drugi wybór wyborców PSL (55 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (48 proc.).

Politolog dr Jarosław Flis przeliczył wyniki nowego sondażu na mandaty w Sejmie.

I tak PiS miałoby tylko 188 posłów, co przekreśla szanse tej partii na samodzielnie rządzenie. Z kolei potencjalna koalicja KO-Polska 2050-Lewica-PSL miałaby łącznie 257 mandatów, czyli stabilną większość. To jednak nadal o 20 mandatów za mało, by odrzucać ewentualne weta prezydenta Andrzeja Dudy.

Dla PiS szansą byłoby przeciągnięcie do siebie posłów Konfederacji, części PSL i Lewicy. Czy to jednak realny scenariusz? Nowogrodzka musiałaby sporo zapłacić na taki sojusz.

Badanie United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM przeprowadzono 1 września metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej 1000 pełnoletnich osób.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments