Kolejny sondaż pokazuje skok poparcia dla PiS, ale też sukces Konfederacji

sejm

Notowania PiS wzrosły o 3 pkt procentowe. Konfederacja przegoniła Lewicę i Polskę 2050 – wynika z nowego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Nowy sondaż pokazuje, że PiS nie powiedziało ostatniego słowa

Jak wynika z badania Social Changes dla portalu wPolityce.pl, wybory wygrałoby teraz Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 38 proc. Oznacza to skok notowań partii rządzącej o 3 punkty procentowe w stosunku do badania sprzed tygodnia.

Drugie miejsce znów zajęłaby Koalicja Obywatelska. Na sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej głosować chce jednak tylko 28 proc. respondentów. Oznacza to spadek o 1 pkt. proc..

Dalej robi się ciekawiej, bowiem na 3. pozycji jest Konfederacja. Na koalicję liberałów i narodowców chce oddać głos 9 proc. uczestników badania (wzrost o 1 pkt proc.).

Dopiero na czwartym miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni. Tę partię popiera 8 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.). Za Polską 2050 mamy Lewicę, która jest popierana przez 7 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.).

Do tego zestawy partii doszłoby jeszcze tylko Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.).

Do Sejmu nie dostaliby się politycy z Kukiz’15 (2 proc.) i Porozumienia (1 proc.). W badaniu nie uwzględniono niezdecydowanych.

Sondaż Social Changes został przeprowadzony w dniach od 11 do 14 listopada, czyli przed incydentem w Przewodowie, metodą CAWI (na panelu internetowym) na próbie 1075 osób.

Inny sondaż, skrajnie inne wyniki

Warto spojrzeć na inny sondaż, który także ujrzał dziś światło dzienne. Chodzi o badanie IBRiS wykonanie na zlecenie Onetu.

Na PiS i Solidarną Polskę chce w nim zagłosować 33,8 proc respondentów. Oznacza to skok poparcia o 1,1 pkt. proc. Na drugim miejscu znalazła się KO z poparciem na poziomie 27,6 proc. (wzrost o 0,2 pkt. proc.). Trzecie miejsce należy do Lewicy (10,1 proc., wzrost o 1,7 proc.), zaś czwarte do Polski 2050 (9,6 proc., o 1,7 pkt. proc. mniej).

W parlamencie można byłoby spotkać jeszcze posłów z PSL (6,6 proc.). Z kolei  Konfederacja nie dostałaby się do Sejmu (4,3 proc.). Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 listopada na próbie 1,1 tys. osób metodą CATI.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments