Sondaż, który pokazuje największy problem PiS

Udostępnij

PiS wygra kolejne wybory, ale koalicja anty-PiS może móc stworzyć kolejny rząd. Przynajmniej to wynika z badania United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Sondaż, który pokazuje problem PiS

W sondażu PiS zdobył 32 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,2 proc. poparcia. Podium domyka koalicji PSL z Polską 2050. Może liczyć na 13,7 proc. poparcia. Na Konfederację, która znajduje się na 4. pozycji, chce zagłosować 9,8 proc. ankietowanych. Z kolei na Lewicę – 9 proc. Agrounia i Porozumienie nie wejdą do Sejmu. Mogą liczyć tylko na 0,2 proc. poparcia.

Podział mandatów

Jak te wyniki przełożyłyby się na liczbę zdobytych mandatów? PiS mógłby liczyć na 188 miejsc. Koalicja Obywatelska miałaby 129 posłów, koalicja PSL i Polski 2050 – 68, Konfederacja – 40, a Lewica – 34.

Ewentualna koalicja PiS i Konfederacji miałaby więc tylko 228 miejsc w Sejmie. Koalicja anty-PiS, czyli sojusz KO, Lewicy, PSL i Polski 2050, mogłaby liczyć na 231 głosów. To minimum, by rządzić nadal krajem. Różnica jest jednak zbyt mała, by opozycja mogła się z niej cieszyć i już dziś spocząć na laurach.

– Wyniki wskazują, że większość zdobyłaby dzisiejsza opozycja liberalna, ale jest to minimalne zwycięstwo. Zatem nawet minimalne różnice w rozkładzie głosów między okręgami mogłyby decydować o tym, kto faktycznie miałby większość – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” autor symulacji podziału mandatów, dr Maciej Onasz z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Co jednak ciekawe, według innej symulacji podziału mandatów – przeprowadzonej przez socjologa polityki dr hab. Jarosława Flisa – koalicja anty-PiS miałaby 235 mandatów, a PiS i Konfederacji 225. Oznaczałoby to większą szansę obecnej opozycji na to, że ostatecznie przejmie ona władzę, a PiS zakończy rządy na trzeciej kadencji.

W ramach innego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków, czy po najbliższych wyborach parlamentarnych PiS zakończy rządy. 42,9 proc. uczestników zgodziło się z takim stwierdzeniem. 45,1 proc. uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego da radę nadal rządzić Polską.

Wybory odbędą się najprawdopodobniej w październiku, pozostało do nich pół roku.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również