Konfederacja nie weszłaby dziś do Sejmu [sondaż]

152

Aż 29 proc. osób deklarujących gotowość udziału w wyborach oddałoby głos na PiS. Wynika to z badania Kantar Public.

Nowy sondaż

Zgodnie z nowym badaniem, na PiS chce głosować 29 proc. potencjalnych wyborców. KO popiera niewiele mniej, bo 23 proc.

Polska 2050 utrzymuje się na podium z wynikiem 10 proc. Na 4. miejscu jest Lewica z wynikiem 8 proc.

Pozostałe partie nie wchodzą do Sejmu. Poniżej progu wyborczego znalazłyby się Konfederacja oraz PSL, które otrzymałyby po 4 proc. głosów.

Pozostałe partie, które nie weszłyby do parlamentu to: Kukiz’15 – 2 proc. głosów, Porozumienie Jarosława Gowina z 1 proc. poparcia i AgroUnia – mniej niż 1 proc.

Kantar Public zapytał przy okazji respondentów, czy wzięliby udział w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę. Twierdząco odpowiedziało 68 proc. (zdecydowanie tak – 30 proc., raczej tak – 38 proc.), a przecząco 19 proc. (zdecydowanie nie – 7 proc., raczej nie – 12 proc.). 13 proc. pytanych odpowiedziało: „nie wiem, trudno powiedzieć”.

Porównanie z majem

W porównaniu do maja odnotowano wzrost poparcia Polski 2050 (o 1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicji Polskiej (także o 1 pkt proc.). O 1 pkt proc. zmalało poparcie dla: Koalicji Obywatelskiej, Kukiz’15 , Porozumienia oraz AgroUnii.

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz Konfederacji nie odnotowano zmian.

Nadal jednak aż 19 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 czerwca 2022 roku, na reprezentatywnej próbie 981 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=666 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach) w wywiadach bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Problemy Konfederacji i PiS-u

Powyższe wyniki mogą zmartwić Konfederację, ale też PiS. Partia Kaczyńskiego traci bowiem potencjalnego sojusznika w nowej kadencji Sejmu.

Skąd jednak spadki Konfederacji? Po pierwsze, wewnątrz koalicji liberałów i narodowców doszło do rozłamu (głównie wewnątrz tego pierwszego obozu – z partii Janusza Korwin-Mikkego odeszła grupa posłów). Poza tym Konfederacja jest – nie do końca słusznie – kojarzona z prorosyjską siłą. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie trudno, by taka partia cieszyła się poparciem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments