Skarbówka może od dziś łatwiej sprawdzić stan naszego konta

204

Od dziś, 1 lipca, w życie wchodzi ważna zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. W praktyce oznacza to, że naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

Zmiany, które wywołują kontrowersje

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o nowe brzmienie art. 48 tej ustawy. Na jego mocy bank jest zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Wcześniej, przed obecną zmianą, prawo do wnioskowania o takie informacje mieli jedynie Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego.

„Celem zmiany jest ujednolicenie oraz doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku, gdy organy KAS prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej” – podało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniu przesłanym PAP.

Dodajmy, że zgodnie z nowymi przepisami, wniosek o dostęp do informacji o rachunkach bankowych można złożyć jedynie w przypadku osoby, firmy lub instytucji, w stosunku do której wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające „w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

„Naczelnik urzędu skarbowego może prowadzić równolegle i niezależnie dwa postępowania: kontrolne lub podatkowe oraz postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej. Dlatego uzasadnione jest rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji bankowych o naczelnika urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze” – wskazało MF.

„Podkreślamy, że zmieniony przepis ustawy nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Podatnicy nie muszą się obawiać nadużywania tego uprawnienia przez naczelników urzędów skarbowych, bowiem nie stwierdzono jego nadużywania wcześniej przez inne organy KAS” – dodał dalej resort finansów i przypomniał, że uzyskiwane z banków dane są chronione tajemnicą skarbową.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments