Sikorski zapowiada, co PO zrobi z wiekiem emerytalnym?

109

– W przyszłości trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to ona będzie bardzo niska; jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej – powiedział eurodeputowany PO Radosław Sikorski. Był pytany o kwestię wieku emerytalnego. Czy jego słowa to zapowiedź przyszłej polityki rządu KO?

Sikorski o emeryturach

Wiele wskazuje na to, że kolejny rząd będzie budowała szeroka koalicja KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. Przypomnijmy zaś, że rząd PO, którzy rządził w latach 2007-2015, zasłynął tym, że podniósł wiek emerytalny. Zapłacił za to słoną cenę. Niektórzy uważają, że to ta decyzja kosztowała partię władzę.

Czy jednak powrót do władzy partii Donalda Tuska, który zapewne wróci do gabinetu premiera, spowoduje, że wiek ten znów zostanie podniesiony (został obniżony przez PiS)?

W rozmowie z Radiem ZET Sikorski został właśnie zapytany o wiek emerytalny.

– Ja się dziwię, że PiS obniżył wiek emerytalny po tym, jak my zapłaciliśmy już olbrzymią cenę polityczną za jego podwyższenie i zrównanie – powiedział. – To [podwyższenie wieku emerytalnego] było niemądre. My jesteśmy nauczeni tym doświadczeniem. Tusk mówił publicznie, że to był błąd, bo są różne zawody, różne sytuacji i różne preferencje i że w przyszłości trzeba po prostu ludziom zostawić wolny wybór – zapowiedział.

Jak kontynuował, Polacy muszą zrozumieć, jak działa obecny system emerytalny. Jeśli ktoś będzie krótko pracował, będzie miał niemal głodową emeryturę.

– Trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to na będzie bardzo niska; jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej – kontynuował.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Założono wtedy stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wcześniej kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65.

Poprzedni artykułChorwaci boją się, że euro zwiększy inflację
Następny artykułCzym grozi ukrywanie zarobków przed Urzędem Skarbowym?
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments