Sesja pytań i odpowiedzi z Traderem21

Udostępnij

Na tegorocznej konferencji Invest Cuffs, która odbyła się w Krakowie w dniach 24-25 marca, Trader21 przeprowadził prelekcję dotyczącą budowy portfela inwestycyjnego gotowego na kolejną hossę.

Bezpośrednio po niej przeprowadzona została natomiast sesja pytań i odpowiedzi z Traderem21. Na żywo oglądało ją ponad 2000 osób w wypełnionej po brzegi największe sali Centrum Kongresowego ICE Kraków. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Dlaczego Trader21 twierdzi, że wskaźnik CPI jest zaniżany?

W latach siedemdziesiątych definicja inflacji była równoznaczna ze zmianą ilości waluty w obiegu. Później metodologię zmieniano kilkunastokrotnie. W samych Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch dekad zmieniano ją 16 razy – po to, aby wykazywać inflację niższą niż wynosi rzeczywisty wzrost cen.

Według Tradera21 najważniejsza przy podejmowaniu decyzji jest logika. Oznacza to, że jeżeli polityk chce utrzymać się przy władzy, to będzie starał się zaniżać inflację, aby chwalić się wzrostem gospodarczym.

W praktyce wzrost cen produktów spożywczych i wynagrodzeń w ciągu ostatnich 20 lat wyniesie znacznie więcej, niż skumulowana wartość wskaźnika inflacji w tym okresie, uwzględniając procent składany.

Czy ETF NOBL nie jest lepszy od pojedynczych spółek dywidendowych arystokratów?

Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na wyselekcjonowanie poszczególnych spółek do naszego portfela dywidendowego, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie właśnie w ETF NOBL.

Perspektywy dla metali szlachetnych na kolejne lata

Trader21 spodziewa się, że w ciągu dwóch lat kurs złota osiągnie wartość 2600 dolarów za uncję, natomiast srebra – 35 USD.

Prognozy te są jednak obarczone gigantycznym marginesem błędu, gdyż na dobrą sprawę nie wiemy co wydarzy się w najbliższym czasie pod kątem czynników fundamentalnych.

Czy czeka nas okres realnie dodatnich stóp procentowych?

Nie ma na to szans. Według Tradera21 doszłoby wtedy do prawdziwej katastrofy w systemie bankowym.

Czy dołek na giełdzie jest już za nami?

Absolutnie nie, jeszcze jest za wcześnie, aby twierdzić, że spadki dobiegły już końca. Sentyment obecnie jest kiepski, co oznacza, że większość obniżek już za nami, dlatego warto na razie budować portfel w sposób defensywny.

Czy czeka nas pełnoskalowa recesja?

Trader21 ma nadzieję, że nie dojdzie do pełnoprawnej recesji – takiej jak w latach 2000-2001, gdy bezrobocie w Warszawie wynosiło ponad 15%, a poziom przestępczości był trudny do opanowania. Wszystko wskazuje jednak, że do takiej recesji nie dojdzie.

Jak Trader21 zapatruje się na branżę wodorową?

Wodór jest relatywnie lekki i może stanowić bardzo atrakcyjne źródło energii. Według Tradera21 na rynku nie ma jednak żadnych sensownych firm, które miałyby przełomową technologię, która mogłaby być szeroko implementowana.

Co więcej, najwięksi giganci naftowi wykupują dziś, które dysponują technologią pozwalającą wykorzystać wodór jako jednostkę energii. Jedynym pomysłem na efektywne uzyskanie ekspozycji na wodór jest zatem inwestowanie w największe spółki energetyczne.

W jaki sposób najlepiej rebalansować swój portfel?

Trader21 preferuje aktywne rebalansowanie portfela, w zależności od sytuacji na rynku. Ponadto portfel powinno się rebalansować nie rzadziej niż raz do roku, a najlepiej nawet raz na kwartał lub nawet raz na miesiąc.

Co Trader21 myśli o trendzie Metaverse?

Metaverse to zdecydowanie branża w przyszłości. Większość spółek gamingowych będzie działać w przyszłości jednak w modelu play2earn, polegające na tym, żeby wciągnąć ludzi w gry, ale jednocześnie na tym zarabiać.

W tym momencie trudno jest jednak wskazać liderów tej branży, trudno więc się pod ten trend pozycjonować. Ponadto, do dynamicznego wzrostu tego sektora potrzebny jest masowy dodruk pieniądza przez banki centralne.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również