Senat podjął uchwałę wzywającą do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

w sytuacji, z jaką - w związku z epidemią - mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest stan klęski żywiołowej

Senat podjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium państwa. Poparło ją 51 senatorów.

W uchwale podkreślono, że w związku ze stanem epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, w tym z zakresu praw człowieka, wolności osobistych i obywatelskich.

„Podstawowe prawa i wolności obywatelskie są […] ograniczane lub wręcz zawieszane. To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych” – napisano w uchwale.

Zaznaczono, że w sytuacji, z jaką – w związku z epidemią – mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest stan klęski żywiołowej. Zwrócono uwagę, że unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa.

„W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, grozi nam to, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa” – zaznaczono.

Podkreślono ponadto, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich.

„Senat, uznając powyższe argumenty i oceny za słuszne, a postulowane działania za pilne, wzywa Radę Ministrów do natychmiastowego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej na terytorium Polski” – podano.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments