Sekretarz skarbu USA prognozuje spadek inflacji

Udostępnij

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen twierdzi, że w USA dojdzie do obniżenia inflacji. Proces ten ma mieć miejsce już w 2023 r. – Wierzę, że do końca przyszłego roku inflacja będzie znacznie niższa, jeśli nie nastąpią nieoczekiwane okoliczności – powiedziała Yellen CBS w programie „60 Minutes”. Dodała, że nadal „istnieje ryzyko recesji”.

Inflacja spadnie?

Yellen powiedziała powyższe w szczególnym czasie. Fed przekazał niedawno, że agresywne tempo podwyżek stóp procentowych dobiega końca. Prezes banku centralnego USA, Jerome Powell, powiedział, że czeka nas niskie – na poziomie pół punktu procentowego –  podniesienie podstawowej stopy procentowej, do przedziału 4,25 proc.-4,5 proc., po czterech podwyżkach o 75 punktów bazowych w tym roku.

Yellen powiedziała z kolei CBS, że wzrost gospodarczy zwalnia, inflacja spada i, jak ma nadzieję, rynek pracy pozostanie stabilny.

Dodała, że rząd USA pamięta „lekcje” z lat 70., kiedy to przekonano się, jak ważna jest walka z inflacją.

– Myślę, że w nadchodzącym roku zobaczymy znaczną redukcję inflacji – prognozowała Janet Yellen.

To ważne informację dla rynku ryzykownych aktywów (np. kryptowalut). Koniec polityki podnoszenia stóp proc. oznacza, że inwestorzy w 2023 r. mogą powoli wracać na tego typu rynki, wychodząc z tzw. bezpiecznych przystani.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Spis treści

Najnowsze

Zobacz również