SEC pozywa Binance. Uznał kolejne 12 tokenów za papiery wartościowe

73
Jak kupić Bitcoin

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Binance i  jej CEO, Changpenga Zhao (CZ). Przedstawiła 13 zarzutów, w tym to, że giełda umożliwiła handel tokenami, które są papierami wartościowymi.

SEC wymienia 12 tokenów, które są papierami wartościowymi

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przygotowała przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej dyrektorowi generalnemu, Changpengowi Zhao, pozew. W dokumencie wymieniono również Bam Trading Services, która obsługuje platformę handlu kryptowalutami Binance.US, oraz jej spółkę macierzystą Bam Management US Holdings. Do tego wskazała, że firma umożliwiła handel 12 tokenami i kryptowalutami, które można uznać na papiery wartościowe. 

SEC zarzuca Binance, że ta „bezprawnie nakłaniała amerykańskich inwestorów do kupowania, sprzedawania i handlu kryptowalutowymi papierami wartościowymi za pośrednictwem niezarejestrowanych platform transakcyjnych dostępnych online na [domenach] Binance.com i Binance.US”.

O jakie kryptowaluty i tokeny chodzi? O BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS i COTI. To jednak tylko czubek góry lodowej, bowiem „Binance udostępniło też handel aktywami kryptowalutowymi, które były przedmiotem wcześniejszych działań egzekucyjnych SEC w oparciu o ich status jako papierów wartościowych”. Tu wymieniono: AMP (token AMP), REP (token Augur), UST (token TerraUSD) i TRX (token powiązany z siecią Tron).

Z kolei pozwie dot. Bittrex SEC wskazał, że DASH, TKN, NGC i OMG to także papiery wartościowe. Od dawna toczy się też sprawa sądowa dot. Ripple Labs. Chodzi o emisję XRP, który to token także w oczach urzędników jest papierem wartościowym.

Dlaczego status papieru wartościowego (lub jego brak) jest ważny? Jeżeli bowiem władze uznają poszczególne tokeny i kryptowaluty za ten typ aktywów, ich emitenci mogą zostać oskarżeni o emisję niezarejestrowanych papierów wartościowych. Z kolei giełdy o to, że umożliwiały handel nimi. 

Bitcoin i ether to towary? 

Dotąd SEC nie posuwa się jednak na tyle daleko, by określić bitcoina (BTC) czy ether (ETH) jako papier wartościowy. Przewodniczący Komisji, Gary Gensler, powiedział jednak publicznie, że wszystkie tokeny i kryptowaluty – oprócz bitcoina – są papierami wartościowymi. Przewodniczący Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Rostin Behnam, jest innego zdania i twierdzi, że ether jest towarem. Co ciekawe, Gensler nie powtórzył już swojej śmiałej tezy w czasie przesłuchania w Kongresie. 

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments