SDA i Codecool łączą siły. Stworzą prawdziwą potęgę w zakresie cyfrowej transformacji

Udostępnij

Węgierski Codecool i polska Software Development Academy (SDA), dwie wiodące firmy EduTech z Europy Środkowej, ogłosiły dziś fuzję. Dzięki temu – w obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników IT – powstaje największy potentat szkoleniowy w zakresie cyfrowych umiejętności i pozyskiwania pracowników w branży IT w regionie. Zapewni on europejskim firmom nową pulę specjalistów – rocznie aż 15-20 tys. studentów będzie szkolić się na kursach B2B i B2C, m.in. w zakresie programowania, testowania i cyberbezpieczeństwa. Prezesem połączonych firm został Michał Mysiak, wcześniej stojący na czele SDA.partner strategiczny

Codecool i Software Development Academy (SDA), dwie wiodące firmy EduTech z Europy Środkowej, ogłosiły dziś fuzję, tworząc największy w regionie hub szkoleniowy w zakresie cyfrowych umiejętności i pozyskiwania pracowników w branży IT. Połączona firma jest obecna w 8 krajach (Polska, Węgry, Rumunia, Austria, Słowacja, Czechy, Estonia i Albania) i przewiduje, że będzie szkolić 15-20 tys. osób rocznie, w tym pracowników niemalże 400 globalnych i lokalnych marek z regionu. Partnerami firmy są m.in. Accenture, Microsoft, Motorola, Morgan Stanley, Ericsson i Vodafone.

Codecool i Software Development Academy stworzą największą fabrykę specjalistów IT w Europie Środkowej

– Trwa globalna walka o cyfrowe talenty, w szczególności o developerów i programistów. Naszym głównym celem pozostaje zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i doskonalenia cyfrowego dla pracowników i pracodawców na większą skalę. Wierzymy, że połączenie Codecool i SDA zwiększy poziom umiejętności cyfrowych mieszkańców Europy Środkowej, którzy już teraz są głodni nauki i będą mieli kluczowy wpływ na cyfrową transformację całej Europy – mówi Michał Mysiak, prezes SDA, który pokieruje połączoną firmą jako CEO.

Z ponad 300 pracownikami, 17 ścieżkami cyfrowego przekwalifikowania, siecią 1,6 tys. mentorów, połączone firmy oferują kształcenie, podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie osobom prywatnym, firmom i jednostkom rządowym. W obrębie sektora publicznego spółki podjęły już dwa udane programy przekwalifikowania zawodowego obejmujące 10 tys. specjalistów IT w Albanii i 600 inżynierów na Węgrzech. Firma zachęca do przebranżowienia także kobiety, wspierając ich wejście do branży IT poprzez różne programy.

Odpowiedź na unijną lukę w sektorze IT

– To nowy rozdział dla obu firm, w którym tworzymy prawdziwą potęgę w zakresie cyfrowej transformacji – komentuje József Boda, CEO Codecool.

Dzięki naszym skonsolidowanym programom, efektywnie kontynuujemy obsługę potrzeb doszkalania się osób prywatnych, firm i jednostek rządowych. Obserwujemy duży popyt na Absolwentów naszych kursów, szczególnie mając na uwadze, że organizacje z Europy Zachodniej i USA szukają rozwiązań typu nearshoring przy jednoczesnym obniżeniu kosztów – dodaje.

Zdobywanie umiejętności cyfrowych jest obecnie szczególnie istotne w kontekście luki w sektorze ICT, która w Unii Europejskiej wynosi około 1,8 mln ekspertów. Na liczbę tę składają się zarówno brakujący specjaliści, jak i zbyt niskie kwalifikacje osób już zatrudnionych w branży.

Ważnym celem w ramach programu Komisji Europejskiej „Cyfrowa Dekada” jest zatrudnienie do 2030 r. 20 mln specjalistów IT, przy zachowaniu równych proporcji między mężczyznami i kobietami. Aby osiągnąć ten cel, zgodnie z europejskim planem naprawy gospodarczej, na innowacje i cyfryzację rynków UE zostanie przeznaczone 161 mld euro. W Polsce na samą transformację cyfrową należy przeznaczyć 21,3% z całego 35,4 mld euro funduszu naprawczego. To ponad 7 mld euro.

Największa fabryka specjalistów IT w Europie Środkowej

Europejska wizja może być zrealizowana tylko dzięki silnym podmiotom zajmującym się kształceniem i doszkalaniem w obszarze IT. Takim podmiotem jest połączona firma Codecool i SDA, która ma na celu rozwiązanie problemu niedoboru specjalistów poprzez skupienie się na największej puli talentów cyfrowych na kontynencie – Europie Środkowej. W krajach regionu zainteresowanie zdobyciem przyszłościowych, dobrze płatnych miejsc pracy w branży cyfrowej jest najwyższe w UE. Już teraz obie firmy odnotowują 50% roczny wzrost liczby zapisów na kursy.

– Aby do regionu – w tym także do Polski –  przyciągnąć kolejne firmy i korporacje, musimy zapewnić im wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT. Połączona firma jest odpowiedzią na zapotrzebowanie oraz tworzy unikalną szansę dla regionu na zaistnienie jako wschodzące centrum usług IT w skali globalnej – komentuje fuzję Olga Zelent, Country Manager Codecool Polska.

Obie firmy będą w najbliższej przyszłości nadal wykorzystywać swoje silne marki konsumenckie na lokalnych rynkach jako Codecool i SDA oraz oferować nowe szkolenia z zakresu cyfrowych umiejętności, odzwierciedlające szybko zmieniające się środowisko technologiczne. Obok obecnych 8 krajów, połączona firma będzie nadal rozszerzać się na nowe terytoria geograficzne, również wzmacniając swoją pozycję europejskiego lidera.

Najnowsze

Zobacz również