Sarnowski: Spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 r.

836

Estoński CITSpółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 roku, zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Planujemy rozpoczęcie wspólnych prac z branżą w tym temacie w perspektywie pierwszych miesięcy przyszłego roku i jest naszym mocnym przekonaniem, że spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 r.” – powiedział Sarnowski wczoraj wieczorem na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Komisja analizowała poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładającego możliwość objęcia estońskim CIT-em firmy, których roczny limit przychodów nie przekroczy 100 mln zł i którzy będą przeznaczali zysk na reinwestycje.

Jedna z nich zakładała objęcie tym rozwiązaniem także spółdzielni.

„Tak długo jak nie wypracujemy rozwiązań precyzyjnie regulujących przede wszystkim status członków spółdzielni, tak długo te regulacje nie mogą zostać tutaj procedowane. Na pewno jest to zbyt skomplikowana materia, żeby ją zrealizować i zamknąć tylko na etapie […] poprawki” – podkreślił Sarnowski.

Zaznaczył, że obecnie projekt ulega zmianom i dopiero kiedy zostanie wypracowana jego finalna forma, będzie można przystąpić do negocjacji z sektorem spółdzielczym.

„Gwarantujemy, że ten projekt będzie z branżą realizowany” – zapewnił.

Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać 200 tys. firm, ponad 90% aktywnie działających w Polsce CIT-owców. Koszt dla budżetu na przyszły rok został oszacowany na 5,6 mld zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments