Santander Bank Polska pozytywnie zaskoczył wynikami kwartalnymi – akcje zwyżkują

Santander

Santander Bank Polska opublikował swój raport finansowy za trzeci kwartał bieżącego roku. W omawianym okresie bank ten odnotował wyższy zysk netto oraz wynik odsetkowy niż oczekiwali analitycy. W efekcie, akcje Santander Bank Polska podrożały wczoraj o 5%, a dziś ich wzrost jest kontynuowany.

Santander Bank Polska z wyższym zyskiem netto i wynikiem odsetkowym od rynkowego konsensusu

Z opublikowanego raportu wynika, że zysk netto grupy Santander Bank Polska w trzecim kwartale 2023 roku wyniósł 1,528 miliarda złotych. Wartość ta stanowi wzrost odpowiednio o 447% rok do roku i 35% kwartał do kwartału.

Zysk netto okazał się także o 3,7% wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 1,474 miliarda PLN. Warto również dodać, że po trzech kwartałach 2023 roku zysk netto banku wynosi już 3,85 miliarda złotych, podczas gdy rok wcześniej kształtował się on na poziomie 1,9 miliarda PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Wynik odsetkowy grupy Santander Bank Polska w trzecim kwartale wyniósł z kolei 3,395 miliarda złotych i okazał się o 4,1% wyższy od oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 3,260 miliarda PLN. Warto dodać, że wynik odsetkowy w omawianym kwartale wzrósł o 107% w ujęciu rocznym i 6% w ujęciu kwartalnym.

Z opublikowanego raportu wynika również, że w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku skumulowana marża odsetkowa netto grupy Santander Bank Polska wyniosła 5,37%, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku sięgnęła ona 4,1%.

Z kolei należności od klientów indywidualnych zwiększyły się o 1,1% i na koniec września wyniosły 82,4 miliarda złotych. Natomiast skonsolidowane zobowiązania wobec klientów wyniosły 210 miliarda PLN i w porównaniu z końcem 2022 roku zwiększyły się o 6,9%,

KNF zgodziła się na wypłatę dywidendy przez Santander Bank Polska Napis "dywidendy" w zeszycie

Raport finansowy nie był wczoraj jedyną pozytywną informacją dotyczącą Santander Bank Polska. Po południu Komisja Nadzoru Finansowego podała bowiem, iż wyraziła zgodę na wypłatę dywidendy przez Santander Bank Polska w kwocie 2,38 miliarda złotych.

KNF w piśmie do banku wskazała, że po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej banku oraz argumentów przedstawionych przez bank nie zgłasza zastrzeżeń odnośnie możliwości wypłaty przez bank dywidendy.

Akcje mocno w górę

Jak nietrudno się domyślić, wyniki finansowe przewyższające oczekiwania analityków oraz wieść o tym, że Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wypłatę sowitej dywidendy przez Santander Bank Polska, wprost nie mogły przejść niezauważone na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

I rzeczywiście, możemy dostrzec wzmożony popyt na akcje Santander Bank Polska. Podczas wczorajszej sesji zyskały one bowiem 5%, a dziś drożeją o kolejne 1,2%, osiągając tym samym najwyższą wartość od stycznia 2018 roku.

Wykres akcji Santander Bank Polska

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments