Rząd przyjął ustawę o systemie kaucyjnym

Udostępnij

Rada Ministrów przyjęła wczoraj ustawę w sprawie systemu kaucyjnego. Projekt ustawy dotyczy między innymi wprowadzenia kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz za metalowe puszki do 1 litra.

Oznacza to, że nowy system kaucyjny w Polsce wejdzie w życie prawdopodobnie już 1 stycznia 2025 roku.

Nowy system kaucyjny w Polsce już za niecałe 2 lata Zwrot plastikowych butelek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że projekt ustawy, przyjęty 6 czerwca przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi tutaj o unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

W praktyce, od 1 stycznia 2025 roku wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi tu między innymi o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

W ramach projektowanego systemu kaucyjnego przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania.

Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności – natomiast i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Nie będzie trzeba okazywać paragonu, aby odebrać kaucję

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

Warto dodać, że omawiana ustawa była bardzo szeroko konsultowana. W toku prac nad przepisami zgłoszono i przeanalizowano około 800 uwag. Mimo próśb organizacji ekologicznych znowelizowany system kaucyjny nie obejmie tak zwanych “małpek”. Może się to jednak z czasem zmienić za sprawą dalszych nowelizacji.

Jaka będzie wysokość kaucji?

Ustawa zakłada, że do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 groszy.

W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to zaledwie 7 centów za opakowanie, w Niemczech – 25 centów dla wszystkich rodzajów opakowań.

Z kolei w Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania: dla szkła jest to 10 centów, dla metalu – 15 centów, a dla tworzywa sztucznego – od 10 do 40 centów w zależności od pojemności butelki.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również