W nowym odcinku programu Kawa z Agentem Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate, prezentuje najnowsze informacje dotyczące polskiego rynku nieruchomości. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Kolejna granica przebita. Rekordowa cena za metr!
Ostatnie miesiące przyniosły wzrosty cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W sierpniu średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań przebiła pułap 15 tysięcy złotych, a we wrześniu 16 tysięcy PLN. W październiku zaś ceny w Poznaniu, miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i w Warszawie utrzymały poziom z września.
Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl wyjaśnia, że “aby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań, zwłaszcza w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych”.
Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w ofercie deweloperów
Okazuje się, że w Warszawie na koniec października średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów wyniosły 16 042 złote za metr kwadratowy – najwięcej w Polsce. Oznacza to wzrost rok do roku o 18%.
Z jeszcze większym wzrostem w ujęciu rocznym mamy do czynienia w Krakowie, gdzie średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w tym okresie poszły w górę o 26%, do poziomu 15 478 złotych za metr kwadratowy.
W okresie od października 2022 do października 2023 w Trójmieście średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów wzrosły o 24%, we Wrocławiu, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej – o 13%, a w Łodzi – o 9%.
WeWork właśnie ogłosił upadłość
Oczekiwana od kilku miesięcy decyzja o ogłoszeniu upadłości przez WeWork następuje w momencie, gdy firmę pogrążają narastające długi, wysokie stopy procentowe oraz rosnąca liczba osób pracujących z domu. Jednak spółka twierdzi, że lokalizacje będą nadal działać.
WeWork złożył bowiem wniosek o ochronę zgodnie z rozdziałem 11 Kodeksu upadłościowego USA, a to pozwala kontynuować działalność podczas reorganizacji. Lokalizacje WeWork pozostaną otwarte, informuje firma z jednej strony.
Z drugiej strony zaś, w ramach swojego wniosku, WeWork prosi o możliwość opuszczenia niektórych lokalizacji, które określa jako “w dużej mierze nieoperacyjne”. To jednak tylko kolejny etap epickiego upadku niegdyś wychwalanej firmy coworkingowej.
W 2019 roku, z imponującą wyceną 47 miliardów dolarów, firma próbowała wejść na giełdę, ale nie udało się to przed usunięciem jej ekscentrycznego założyciela i prezesa, Adama Neumanna. W 2021 roku, po restrukturyzacji, WeWork wszedł na nowojorski parkiet. Teraz WeWork ma wartość rynkową około 45 milionów dolarów.
Co z polskimi lokalizacjami firmy?
Warto wiedzieć, że polski portfel WeWorka to około 45 tysięcy metrów kwadratowych w kilku lokalizacjach w Warszawie. Czy ktoś przejmie te lokalizacje? Zdaniem ekspertów, na daleko idące wnioski co do przejęcia portfela jest jeszcze za wcześnie.
Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills twierdzi, że “obecna sytuacja firmy WeWork nie będzie miała większego wpływu na trend wzrostu popytu wśród najemców na elastyczne powierzchnie biurowe w Polsce”.
Dyrektor działu powierzchni biurowych w Savills wyjaśnia, że “WeWork jest co prawda drugim co do wielkości operatorem w naszym kraju, jednak jej działania skupiają się wyłącznie na stołecznym rynku, na którym odpowiada za 15% całości powierzchni elastycznych. Dodatkowo rynek flex w naszym kraju jest bardzo rozdrobniony ze znaczącą liczbą mniejszych operatorów”.
Z danych Savills wynika, że rynek coworkingowy w Polsce obejmuje całkowity zasób ponad 357,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni elastycznej oferowanej przez międzynarodowych i polskich operatorów w nowoczesnych budynkach biurowych, z czego ponad połowa znajduje się w Warszawie.
Drugim co do wielkości rynkiem powierzchni flex jest Kraków (52,8 tysiąca metrów kwadratowych), a trzecim Wrocław (ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych). Zgodnie z przewidywaniami Savills ten sektor rynku biurowego w ciągu najbliższych 10 lat ma zwiększyć swój udział w Europie do około 20% całkowitych zasobów powierzchni biurowej.
Rząd przyjął program rozwoju najmu społecznego oraz mieszkalnictwa wspomaganego
Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu rozwoju najmu społecznego oraz mieszkalnictwa wspomaganego pod nazwą „Mieszkanie, praca, społeczność” na lata 2024-2030, podało Centrum Informacyjne Rządu.
W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że „działania skierowane będą do obywateli Polski, w szczególności osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym lub znajdujących się w innej trudnej sytuacji życiowej, a także do repatriantów. Realizacja programu znacząco wpłynie także na zmniejszenie ryzyka ewentualnego wystąpienia kryzysu społecznego i mieszkaniowego”.
Założenia programu „Mieszkanie, praca, społeczność”
Konkretnie rzecz biorąc, program rozwoju najmu społecznego oraz mieszkalnictwa wspomaganego zakłada:
- Zwiększenie zasobu dostępnych cenowo mieszkań na wynajem społeczny, pozostających w dyspozycji samorządów lokalnych
- Zwiększanie dostępności dla osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, do kompleksowych usługi dotyczących mieszkalnictwa społecznego, rynku pracy, edukacji i innych usług społecznych
- Zwiększenie poziomu aktywności zawodowej oraz społecznej osób i rodzin objętych wsparciem
- Zwiększenie efektywności współpracy międzysektorowej w obszarze mieszkalnictwa, rynku pracy oraz spraw społecznych
Planowane jest także zintegrowanie istniejących mechanizmów finansowych, które będą wykorzystywane na pozyskanie nowego zasobu mieszkaniowego, w szczególności za pośrednictwem Społecznych Agencji Najmu.
Celem Społecznych Agencji Najmu jest między innymi zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osób o średnich i niższych dochodach. Dodatkowe lokale mieszkalne mogą pochodzić z zasobu mieszkań prywatnych pozyskanych przez Społeczne Agencje Najmu w wieloletnią dzierżawę, a także poprzez remonty i modernizacje w celu optymalizacji kosztów utrzymania w lokalu. Chodzi także o adaptacje pustostanów na cele mieszkaniowe.
Społeczne Agencje Najmu mogą świadczyć dodatkowo tak zwane usługi społeczne, adekwatnie do potrzeb lokatorów, jak np. usługi opiekuńcze, asystenckie i inne, które wspomagają funkcjonowanie najemców o szczególnych potrzebach.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: