Rząd opodatkuje dodatkowe mieszkania?

Udostępnij

– W najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań – powiedział w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o przepisy, które mają objąć jednak głównie fundusze kupujące setki mieszkań. Dodał też, że „należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań”.

Kupno kilku mieszkań przestanie się opłacać?

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w radiu RMF FM i był pytany m.in. o pomysł opodatkowania dodatkowych mieszkań.

– Nie mamy żadnego bardzo konkretnego projektu, (…) ale już rok remu zapowiadaliśmy przede wszystkim nałożenie opłat na fundusze, przede wszystkim, na tych inwestorów, którzy kupują po 100, 200, 500 mieszkań jednocześnie, powodując, że pobyt utrzymuje się taki sam, ale podaż się zmniejsza, ponieważ oni te mieszkania utrzymują w puli do sprzedaży za jakiś czas – powiedział.

Dowiedzieliśmy się też, że jego rząd pracuje nad tym, „aby poprzez opłatę PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych – w przypadku takich spekulacyjnych zakupów, kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań jednocześnie, ten inwestor był dodatkową opłatą obłożony.”

Sprowokowało to pytanie, czy rodzice, którzy kupili mieszkania dla swoich paru dzieci, mają się bać tego nowego potencjalnego podatku.

– Myślimy tylko i wyłącznie o nałożeniu opłat powyżej kilku mieszkań, czyli powyżej kilku mieszkań kupowanych przez tego samego inwestora. (…) Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza – wyjaśnił premier.

Pytany zaś o ewentualne podniesienie w tym roku podatków dla najbogatszych Polaków, Morawiecki zapewnił, że „żadnych nowych podatków my w tym roku nie wprowadzamy.”

Pod koniec grudnia media podawały, że rząd wycofał się z powyższych planów. Twierdził tak wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Cieszę się, że po przedstawieniu przez nas faktów uzyskaliśmy zapewnienie w Ministerstwie Aktywów Państwowych i w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, że nie będą wprowadzane rozwiązania, które zniechęcałyby do rozwoju sektor PRS – mówił wtedy „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Kacper Płochowski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak widać, na Nowogrodzkiej ktoś zmienił zdanie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również