Rząd nie radzi sobie z problemami?

Jacek Kurzępa pis sondaż

Badanie opinii publicznej United Surveys, jakie przygotowano dla wp.pl, pokazało, że Polacy są zdania, że rząd PiS nie radzi sobie z problemami, jakie spotykają kraj.

Rząd nie daje rady?

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytało Polaków o to, czy rząd Zjednoczonej Prawicy „panuje nad obecną sytuacją polityczną i gospodarczą w kraju”?

Aż 62,5 proc. ankietowanych twierdzi, że rząd nie daje sobie rady. Odpowiedź „zdecydowanie nie” zaznaczyło 47,7 proc., a „raczej nie” – 14,8 proc.

Jedynie 33,6 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, jest zdania, że rządzący panują nad sytuacją (13,4 proc. uważa, że „zadecydowanie tak”, a 20,2 proc., że „raczej tak”).

3,9 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

Wpływ poglądów politycznych na opinię

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości w 97 proc. są zdania, że rząd radzi sobie z obecnymi kryzysami. 44 proc. wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 53 proc. – „raczej tak”. Tylko 2 proc. osób z tej grupy ocenia negatywnie działania władz.

Co oczywiste, inaczej na sprawę patrzą zwolennicy obecnej opozycji, którzy w 94 proc. sądzą, że rząd działa w niewystarczający sposób. Tylko 3 proc. z nich pozytywnie ocenia władze kraju.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodami CATI i CAWI (stosunek 50/50) w dniach 4-5 listopada 2022 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej jednego tysiąca osób w wieku 18+ lat.

Wybory za rok

Dodajmy, że za niemal równy rok wybierzemy nowy skład Sejmu i Senatu. Powyższe badanie pokazuje, że PiS może przegrać te wybory. Nie chodzi już o to, że, jak pokazują sondaże poparcia dla partii, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może nie mieć wystarczającej liczby posłów w parlamencie, by przegłosować wotum zaufania dla swojego kandydata na premiera. Nowa fala badań pokazała, że wyborcy nie są zadowoleni z tego, jak PiS radzi sobie w tak krytycznym momencie, jaki mamy teraz – w doby wysokiej i stale rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Do tego dochodzi to, co dzieje się na Ukrainie, co dodatkowo zmniejsza poczucie bezpieczeństwa polskich obywateli.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments