Rząd Birmy wyemituje CBDC

Udostępnij

Ponad pół roku po tym, jak junta wojskowa w Birmie ujawniła swoje plany wprowadzenia na rynek waluty cyfrowej, rząd tego kraju, obalony w efekcie zamachu stanu w 2021 r., wyraża swój zamiar emitowania e-waluty przy użyciu zamrożonych środków kraju.

Rząd Birmy wyemituje CBDC?

W wywiadzie udzielonym 6 września Bloombergowi minister planowania rządu jedności narodowej na wygnaniu, Tin Tun Naing, poprosił o „błogosławieństwo USA”, aby móc wykorzystać „wirtualnie” rezerwy kraju, zamrożone przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku od lutego 2021 r.

Fundusze, o których wspomina Naing, zostały zamrożone na kontach w Singapurze, Tajlandii i Japonii i według Bloomberga mogą być warte miliardy dolarów. Podczas gdy Naing wątpi, czy Stany Zjednoczone mogłyby zdecydować się na bezpośrednie przydzielenie tych aktywów rządowi jedności narodowej, wskazuje na możliwość wykorzystania ich jako rezerw dla wsparcia waluty cyfrowej alternatywnego banku centralnego na uchodźstwie. Pieniądze są potrzebne, aby wesprzeć „wysiłki rewolucyjne” w kraju.

Rząd Jedności Narodowej składa się głównie z prawodawców, którzy wygrali demokratyczne wybory w listopadzie 2020 r., ale w lutym 2021 r. zostali wyparci z kraju przez juntę wojskową kraju.

W lutym 2022 r. przedstawiciel junty twierdził, że wojsko planuje wyemitować cyfrową walutę, aby wspierać płatności w Birmie i „pomóc w poprawie działalności finansowej” w kraju. Zanim wojsko przejęło władzę, bank centralny kraju ostrzegł, że każdy, kto w kraju zacznie używać aktywów cyfrowych, może zostać skazany na karę więzienia lub grzywnę.

Jednak w grudniu 2021 r. Rząd Jedności Narodowej ogłosił, że uzna tethera (USDT) za swoją oficjalną walutę.

CBDC na świecie

Swoją walutę CBDC – e-juana- mają już Chiny. Problem tkwi w tym, że Chińczycy nie chcą zanadto korzystać z możliwości, jakie daje im ten projekt. Możliwe, że obawiają się o swoją prywatność, bowiem CBDC dają władzy spory wgląd w to, jakie produkty kupujemy i za jakie usługi płacimy.

Nad CBDC pracują już też inne kraje. Można uznać, że cyfrowe waluty to przyszłość ekonomii.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również