Rynek pracy spowalnia! Tak źle nie było od kwietnia 2021 r., wynika z raportu BIEC

Praca Zdalna

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowszy odczyt Wskaźnika Rynku Pracy (WRP) informującego z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia. W raportu tego wynika, że wartość wskaźnika nie uległa w październiku br. istotnej zmianie. Wartym podkreślenia jest, iż tendencja ta obserwowana jest już od ponad roku.

Rynek pracy spowalnia 

Ekonomiści Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych dostrzegają, że wartość Wskaźnika Rynku Pracy nie uległa w ostatnim czasie ani wyraźnemu wzrostowi, ani też nie spadła. Wynika to głównie z faktu, iż mniejszej kreacji nowych miejsc pracy towarzyszy jednocześnie relatywnie mały napływ nowych bezrobotnych. Wartym dostrzeżenia jest, iż stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, nie zmienia się od czerwca br. i wynosi 5 proc.

– Przedsiębiorcy starają się utrzymać status quo w kwestii wielkości zatrudnienia, zdając sobie sprawę z trudności w znalezieniu nowych pracowników o odpowiednich kwalifikacjach – wskazują eksperci dodając jednak, że problemy braku rąk do pracy mogą nasilić się na wiosnę przyszłego roku, kiedy ruszy pełną parą budownictwo pobudzone nadzwyczajnym popytem na mieszkania.

Najnowsze dane wskazują, iż liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła w ujęciu miesięcznym o niespełna 4 proc. Mimo to, była ona mniejsza o blisko 5 proc w porównaniu do września ubiegłego roku. Tendencję spadkową obserwujemy od początku 2016 roku.

– Stosunek wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia w porównaniu do napływu do bezrobocia wynosi 0,6. Bezrobotni podejmujący pracę najczęściej rekrutują się więc spośród osób krótkookresowo bezrobotnych. Świadczy to o wyczerpywaniu się formuły powiatowych urzędów pracy jako ośrodka aktywizacji zawodowej i znaczącego rezerwuaru siły roboczej gotowej i chętnej do zatrudnienia – wskazują eksperci.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Problem ze znalezieniem zatrudnienia potęgowany jest przez relatywnie niewielką podaż ofert pracy. We wrześniu br. w urzędach pracy zarejestrowano bowiem o 8 proc. mniej ofert niż w sierpniu. Również w porównaniu do września ubiegłego roku liczba nowych ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy była niższa o blisko 8 proc.

– W ostatnim okresie zmiany liczby wakatów były stosunkowo niewielkie, ale po spadkach odnotowanych we wrześniu br. wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. – wyliczają eksperci dodając, że ciągle przeważa odsetek firm planujących zwolnienia nad odsetkiem firm planujących nowe przyjęcia do pracy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments