Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, na początku nowego roku doświadczył nieznacznego wzrostu, po tym, jak w końcówce ubiegłego roku doznał znacznych spadków.
Pracodawcy nie chcą zatrudniać
Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskaźnik obrazujący zmianę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.
W najnowszym raporcie ekonomiści zwracają uwagę, że aktywność pracodawców na polskim rynku pracy pozostaje na niskim poziomie. Związane jest to w dużej mierze z osłabioną w porównaniu do ubiegłych lat koniunkturą.
– W większości obserwowanych kategorii ofert pracy notujemy wyraźne spadki. W niektórych z nich wakatów jest mniej niż przed epidemią koronawirusa, i co gorsze, pracodawcy ustawicznie tną ich liczbę – dostrzegają eksperci.
Najszybsze spadki utrzymują się w zawodach informatycznych. Tendencje te są z kolei znacznie łagodniejsze w przypadku pracowników wykonujących prace niewymagające zaawansowanych kwalifikacji.

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Spośród szerokich grup zawodowych, najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło w styczniu dla pracowników usługowych. Był to pierwszy wzrost po pięciu miesiącach redukcji, choć na tle uprzednich spadków nowych wakatów przybyło niewiele. Warto także wspomnieć, że nie licząc krótkotrwałych korekt, w usługach od półtora roku utrzymywała się spadkowa tendencja.
Więcej wakatów niż przed miesiącem ukazało się także dla pracowników wykonujących prace niewymagające zaawansowanych kwalifikacji.
– Po spadkach w drugiej połowie 2022 r. od roku obserwujemy systematyczny wzrost liczby ofert pracy skierowanych do tego typu pracowników. Liczba ogłaszanych obecnie wakatów dla pracowników niewykwalifikowanych oscyluje na poziomie niewiele niższym niż podczas historycznego maksimum sprzed maja 2022 r. – wskazują eksperci.
Spośród czynników pozytywnie oddziałujących na wysoką aktywność rekrutacyjną pracodawców w tej grupie wakatów wyróżniamy zarówno niższą niż w zawodach o zaawansowanych kwalifikacjach presję płacową, jak i większą elastyczność w kwestiach związanych z poszukiwaniem i zastępowaniem pracowników.