Rynek pracy kurczy się w zastraszajacym tempie! Tak źle nie było od kwietnia 2021 r.

Udostępnij

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu odnotował w październiku 2023 r. kolejny spadek z rzędu, wskazując na wyraźnie pogarszającą się kondycję polskiego rynku pracy.

Dobrze już było

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

W raporcie zwraca się uwagę, że po czterech miesiącach stosunkowo małych zmian, liczba wakatów spadała w ciągu dwóch ostatnich miesięcy dość istotnie. Wartym dostrzeżenia jest, iż październik był to siódmym miesiąc w bieżącym roku, w którym liczba ogłoszeń zmniejszyła się.

Po ostatnich spadkach wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r.

– Od ponad roku liczba internetowych ogłoszeń o zatrudnieniu, z wyjątkiem pojedynczych miesięcy, ustawicznie maleje (…) W samym październiku, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, redukcja liczby ogłoszeń wystąpiła we wszystkich województwach. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym spadki miały powszechny charakter. Relatywnie największe były w woj. opolskim, lubuskim oraz świętokrzyskim – wskazują autorzy raportu.

Inżynierowie coraz mniej potrzebni

Relatywnie największe spadki ofert pracy w październiku odnotowano dla zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych oraz społecznych i prawnych.

Spośród głównych przyczyn spadków eksperci wyróżniają oni niższą aktywność pracodawców, spowodowaną słabą koniunkturą gospodarczą zarówno krajową, jak i ogólnoświatową oraz wyzwaniami geopolitycznymi.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


To też sprawiło, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, wzrosła we wrześniu o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,2 proc.

Niewykwalifikowani pracownicy na topie

Wśród szerokich grup zawodowych nowych ogłoszeń o pracy przybyło zaś jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne. Te zawody pozostają jedyną szeroką grupą, dla której liczba ogłoszeń rośnie, choć nieregularnie, przez cały bieżący rok.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również