Rynek pracy kurczy się w zastraszajacym tempie! Tak źle nie było od kwietnia 2021 r.

Praca Zdalna

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu odnotował w październiku 2023 r. kolejny spadek z rzędu, wskazując na wyraźnie pogarszającą się kondycję polskiego rynku pracy.

Dobrze już było

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

W raporcie zwraca się uwagę, że po czterech miesiącach stosunkowo małych zmian, liczba wakatów spadała w ciągu dwóch ostatnich miesięcy dość istotnie. Wartym dostrzeżenia jest, iż październik był to siódmym miesiąc w bieżącym roku, w którym liczba ogłoszeń zmniejszyła się.

Po ostatnich spadkach wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r.

– Od ponad roku liczba internetowych ogłoszeń o zatrudnieniu, z wyjątkiem pojedynczych miesięcy, ustawicznie maleje (…) W samym październiku, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, redukcja liczby ogłoszeń wystąpiła we wszystkich województwach. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym spadki miały powszechny charakter. Relatywnie największe były w woj. opolskim, lubuskim oraz świętokrzyskim – wskazują autorzy raportu.

Inżynierowie coraz mniej potrzebni

Relatywnie największe spadki ofert pracy w październiku odnotowano dla zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych oraz społecznych i prawnych.

Spośród głównych przyczyn spadków eksperci wyróżniają oni niższą aktywność pracodawców, spowodowaną słabą koniunkturą gospodarczą zarówno krajową, jak i ogólnoświatową oraz wyzwaniami geopolitycznymi.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


To też sprawiło, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, wzrosła we wrześniu o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,2 proc.

Niewykwalifikowani pracownicy na topie

Wśród szerokich grup zawodowych nowych ogłoszeń o pracy przybyło zaś jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne. Te zawody pozostają jedyną szeroką grupą, dla której liczba ogłoszeń rośnie, choć nieregularnie, przez cały bieżący rok.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments