Rynek nieruchomości w Hiszpanii – dlaczego warto tam zainwestować swoje pieniądze?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate i Dariusz Przewocki – CEO Crystal House prezentują informacje dotyczące inwestowania na rynku nieruchomości w Hiszpanii.

Kim jest Dariusz Przewocki?

Dariusz Przewocki jest właścicielem agencji Crystal House, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem nieruchomości premium. Crystal House jest na rynku od 2007 roku. Co istotne, działa ona nie tylko w Polsce, lecz przede wszystkim w innych krajach.

Czy pandemia/wojna miała wpływ na rynek nieruchomości w Hiszpanii?

Rynek nieruchomości w Hiszpanii jest obecnie fenomenalny. Nigdy w tym kraju nie było takiego zainteresowania nieruchomościami premium na Costa del Sol. COVID-19 doprowadził do popularności pracy zdalnej, co spowodowało, że bardzo dużo ludzi zdecydowało się na przeprowadzkę na południe Europy.

Z kolei wojna na Ukrainie dodatkowo spowodowała, że wielu Polaków chce kupować nieruchomości w Hiszpanii w celach inwestycyjnych lub traktuje je jako swój drugi dom, w celach wakacyjnych.

Jakie nieruchomości sprzedaje Crystal House?

Crystal House sprzedaje nieruchomości co najmniej za 500 tysięcy euro. Spółka obsługuje głównie nieruchomości z rynku pierwotnego, zarówno mieszkania jak i domy.

Co istotne, Crystal House stara się zaoferować jak najlepszą jakość usług swoim klientom, dzięki czemu agencja jest w stanie im pomóc w kwestii organizacji dokumentacji, szkoły dla dzieci czy zaplecza medycznego.

Jak pasywnie inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

Crystal House planuje uruchomić usługę zarządzania nieruchomościami, dzięki czemu właściciel nieruchomości będzie mógł przekazać agencji nieruchomość w celu wynajmu krótkoterminowego.

Ponadto, Crystal House będzie również oferować usługę w ramach, której za miesięczną opłatą agencja będzie zarządzać nieruchomością klienta, w okresie, gdy on tam nie mieszka.

Nieruchomości w Hiszpanii: ceny i dodatkowe koszty

Najbardziej osiągalnym dla Polaka w Hiszpanii jest Costa Blanca. Tam nieruchomości można już kupować od 120 tysięcy euro. Oczywiście są to nieruchomości zlokalizowane trochę dalej od morza, ale z reguły także nadające się na wynajem.

W Marbelli ceny nieruchomości zaczynają się natomiast od 300 tysięcy euro. Pod kątem wynajmu krótkoterminowego największy potencjał mają oczywiście nieruchomości z atrakcyjną lokalizacją. Za takie trzeba zapłacić co najmniej 500 tysięcy euro. Roczna stopa zwrotu z najmu z takiej inwestycji wyniesie średnio 6%.

Flipy na hiszpańskim rynku nieruchomości

Flipowanie na hiszpańskim rynku nieruchomości jest dziś niezwykle popularne. Rynek dziś jest bowiem na tyle chłonny, że popyt znacznie przewyższa podaż. Mimo wszystko, wciąż na tym rynku można jeszcze znaleźć okazje inwestycyjne.

Rynek deweloperski w Hiszpanii

Gruntów w Hiszpanii w okolicy Marbelli jest naprawdę niewiele. Co gorsza, czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę wynosi dziś od 12 do 15 miesięcy. Z tego powodu rośnie popularność gruntów w regionie od Malagi w kierunku wybrzeża Costa Blanca. Ten rynek deweloperski nie jest jeszcze odpowiednio zagospodarowany.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również