We wtorek, 5 września 2023 roku rozpoczęło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jak zwykle potrwa ono dwa dni, co oznacza, że już w najbliższą środę, 6 września poznamy najnowszą decyzję monetarną. Ekonomiści uważają, że RPP rozpocznie na wrześniowym posiedzeniu cykl obniżek stóp procentowych. W ich ocenie spadną one o 0,25 pkt. proc.
RPP ulży kredytobiorcom?
Wysokie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego spędzają sen z powiek nie jednemu kredytobiorcy. Rada Polityki Pieniężnej podniosła je bowiem między październikiem 2021 roku a wrześniem 2022 roku aż o 665 punktów bazowych z 0,10 proc. do 6,75 proc.. Tak znaczny wzrost poziomu stopy referencyjnej w naturalny sposób przyczynił się do skokowego wręcz wzrostu obciążeń związanych z utrzymaniem długu. W niektórych przypadkach raty kredytów wrosły bowiem ponad dwukrotnie.
Zdaje się jednak, że kredytobiorcy najgorsze mają już za sobą. Ekonomiści prognozują bowiem, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie podczas wrześniowego posiedzenia cykl obniżek stóp procentowych, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w obniżeniu wysokości rat kredytów.
– Rada wydaje się mocno zdeterminowana pod tym względem i sądzimy, że we wrześniu stopy spadną o 0,25 pkt. proc. Rada obniży jeszcze stopy w październiku, być może w listopadzie – wskazuje ekonomista ING BSK Adam Antoniak
Ekonomista Pekao Kamil Łuczkowski prognozuje z kolei, że stopy będą obniżane na każdym kolejnym posiedzeniu do 5,75 proc. na koniec 2023 r.
– Spodziewam się pierwszej obniżki stóp procentowych przez RPP we wrześniu, a naszym bazowym scenariuszem na koniec roku jest stopa referencyjna na poziomie 6,25 proc. Krótkoterminowo kierunek dla stóp procentowych wydaje się oczywisty, rynek oczekuje obniżek – wskazał zaś w rozmowie z WNP.PL główny ekonomista banku BNP Paribas Michał Dybuła.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Warto pamiętać tu jednak o dwóch, niezwykle istotnych kwestiach. Po pierwsze, cykl obniżek stóp procentowych będzie prawdopodobnie o wiele spokojniejszy, niż obserwowany wcześniej ich wzrost. Oznacza to, że na ewentualny powrót stóp proc. do poziomów z 2021 r. będziemy musieli jeszcze sporo poczekać. Po drugie, umowy kredytowe bazują najczęściej na stawkach WIBON M3 albo M6. Oznacza to, że wysokość rat kredytów aktualizowana jest odpowiednio co trzy bądź sześć miesięcy. Fakt ten sprawia, że na realny spadek wysokości rat kredytów wiele osób będzie musiało poczekać jeszcze nawet kilka miesięcy.
Niemniej jednak, oficjalne rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych bez wątpienia zostanie przyjęte przez kredytobiorców z ulgą. Oznaczać to może bowiem, że najgorsze już za nimi.