RPP obniży stopy proc. o kolejne 25 pb., prognozują ekonomiści Banku Millenium

Udostępnij

Już dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), po zakończeniu którego poznamy najnowszą decyzję monetarną. Czy decydenci polityczni ulżą kredytobiorcom i zdecydują się na kolejną obniżkę stóp procentowych? A może tym razem utrzymają je na niezmienionych poziomach?

RPP podniosła stopy o 565 pb.

Obserwowany od marca 2021 r. do lutego 2023 r. szalony wzrost inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce zmusił członków Rady Polityki pieniężnej do znacznego zacieśniania polityki monetarnej. To też sprawiło, że między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. zdecydowali się oni podnieść stopy procentowe aż 11 razy z rzędu, w efekcie czego stopa referencyjna wzrosła o 565 punktów bazowych z 0,10 proc. do 6,75 proc.

Inflacja wyraźnie wyhamowuje

Agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej sprawiło, że dynamika wzrostu cen wyraźnie spowolniła spadając na przestrzeni ostatnich miesięcy do 6,5 proc. z 18,4 proc. raportowanych jeszcze w lutym br. Fakt ten sprawił, że ceny rosną najwolniej od września 2021 r.

Warto zwrócić jednak uwagę, że inflacja na poziomie 6,5 proc. to nadal bardzo wysoki odczyt, który wciąż wyraźnie przebija cel inflacyjny oraz górną granicę odchyleń od celu określonego przez Radę polityki Pieniężnej (RPP).

Oznacza to, że ceny nadal rosną zdecydowanie zbyt szybko. Spadek wskaźnika CPI nie oznacza bowiem, że ceny zaczęły spadać, lecz, że zmniejszyła się jedynie dynamika ich wzrostu.

Źródło danych GUS

RPP wyraźnie obniża stopy proc.

Tak znaczny spadek inflacji skłonił członków Rady Polityki Pieniężnej do dwukrotnego obniżenia stóp procentowych. Po raz pierwszy zdecydowali się oni na taki ruch we wrześniu, kiedy to stopy spadły o aż 75 pb., co spotkało się z krytyką ze strony ekonomistów i inwestorów.

Decyzja ta wprost przyczyniła się bowiem do skokowego wręcz osłabienia złotego. Mimo to, kilka tygodni później, podczas odbywającego się 3-4 października posiedzenia RPP ponownie obniżyła stopy procentowe. Tym razem skala obniżki wyniosła jednak zaledwie 25 pb., w efekcie czego stopa referencyjna została obniżona do 5,75 proc.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


RPP obniży stopy po raz trzeci z rzędu

W tym tygodniu odbywa się kolejne posiedzenie monetarne RPP i już jutro (środa) poznamy najnowszą decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Millenium pod przewodnictwem Grzegorza Maliszewskiego prognozują, że Rada zdecyduje się w listopadzie na trzecią z rzędu obniżkę stóp procentowych. Zakładają oni, że podobnie jak w październiku, stopy zostaną obniżone o 25 pb.

Nasz scenariusz zakłada obniżkę stóp o 0,25 pkt proc., za czym przemawia obniżająca się inflacja, wzrost PKB poniżej potencjału i niemal już dodatnia realna referencyjna stopa NBP – wskazują eksperci.

Dodają oni jednak, że decyzja Rady obarczona jest wysoką niepewnością, m.in. ze względu na nieokreśloną przyszłość działań osłonowych oraz możliwą zmianę funkcji reakcji po prawdopodobnej zmianie kolacji rządzącej w Polsce.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również