Rozmowy o finansach są „trudne i niekomfortowe”! Zaledwie 56% Polaków otwarcie rozmawia o pieniądzach ze swoim partnerem

Para spogląda na ceny robiąc zakupy

Już 56 proc. ankietowanych polaków żyjących w związkach i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe rozmawia otwarcie o pieniądzach ze swoim partnerem lub partnerką. Kto wykazuje taką otwartość, a kto wręcz przeciwnie? Zagadnieniu temu postanowili przyjrzeć się eksperci Santander Consumer Banku, a wyniki swoich badań przedstawili w raporcie „Związek a finanse”.

56% Polaków otwarcie rozmawia o pieniądzach ze swoim partnerem

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził na zlecenie Santander Consumer Banku badanie, w których przyjrzano się podejściu Polaków do finansów w związku. Jak się okazuje, większość z nas jest raczej otwarta na te tematy.

– Już 56 proc. osób w związkach formalnych i nieformalnych, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z drugą połówką stwierdza, że regularnie i otwarcie rozmawia o pieniądzach ze swoim partnerem lub partnerką – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej o zarządzaniu pieniędzmi w parach.

W tej grupie lekką przewagę wykazują małżeństwa – 58 proc. w porównaniu z osobami w kohabitacie (50 proc.). Tę odpowiedź wskazało również najwięcej 30-latków i ankietowanych z wykształceniem wyższym.

Rozmowy o finansach są trudne i niekomfortowe

Są jednak i osoby, które o wydatkach rozmawiają ze swoim partnerem bądź partnerką jedynie okazjonalnie, głównie gdy czeka ich perspektywa wydania większej sumy pieniędzy. Odpowiedź tę wskazało 28 proc. Polaków w związku formalnym lub nieformalnym, mieszkających razem.

W tym gronie znalazło się nieco więcej kobiet niż mężczyzn. Tę odpowiedź często wybierali też 70-latkowie i mieszkańcy metropolii jak Warszawa czy Kraków.

Jak wynika z badania „Związek a finanse” 9 proc. ogółu ankietowanych w ogóle nie porusza ze swoją drugą połówką tematu finansów, ponieważ nie czuje takiej potrzeby.

5 proc. respondentów przyznało z kolei, że jest to „niekomfortowy i trudny wątek” w ich związku, więc unikają rozmów o pieniądzach z partnerem lub partnerką.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Długość związku ma znaczenie

Z badania wynika także, iż wpływ na otwartość w kwestii rozmów na temat finansów z partnerem lub partnerką może mieć staż związku, który wiążę się z tym, że partnerzy mają do siebie większe zaufanie i bardziej się znają.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments