Rosja zablokowała konta polskich dyplomatów

216

Agencja prasowa Interfax informuje, że Rosja zdecydowała się na kroki odwetowe za wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew poinformował, że Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie. Słowa Andriejewa padły na antenie rosyjskiej telewizji Rossija 24.

Problemy polskiej ambasady w Moskwie

Zablokowanie kont polskiej ambasady w Moskwie może doprowadzić w stosunkowo krótkim czasie do sytuacji, w której placówka nie będzie w stanie opłacać bieżących rachunków za prąd i gaz, wypłacać pensji czy kupować paliwa do samochodów. Czy ambasada Polski w Moskwie będzie dalej funkcjonować? Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewnił, że nie ma planu jej zamykania.

Odwet Rosji za działania polskiego rządu Kule burzące z flagami Rosji i Polski

Działania Rosji to odpowiedź na zablokowanie przez Polskę kont ambasady Rosji w Warszawie. Powodem działań władz RP było podejrzenie finansowania „działalności terrorystycznej” przez rosyjskich dyplomatów. Informację o zablokowaniu kont rosyjskiej placówki potwierdził w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów z Polski

Decyzja o blokadzie kont rosyjskiej placówki zapadła w tym samym czasie, co ta o wydaleniu z Polski 45 rosyjskich dyplomatów. O wydalenie tych dyplomatów z naszego kraju wniosła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Chodziło o osoby, które pod tzw. przykryciem dyplomatycznym prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. W ubiegłą środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśniał, że wydaleni to funkcjonariusze rosyjskich służb i ich współpracownicy, którzy oficjalnie mieli status dyplomatyczny. Wszyscy wydaleni z Polski dyplomaci opuścili już nasz kraj.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował wówczas, że obecny stan stosunków polsko-rosyjskich nie uzasadnia potrzeby utrzymywania tak licznego personelu dyplomatycznego w naszym państwie, w rosyjskich placówkach dyplomatycznych. Zaznaczył również, że na placówkach w Rosji i tak przebywa o wiele mniej Polaków niż reprezentantów Rosji w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments