Rosja chce legalizować mining kryptowalut

535
bitcoin

Kirill Pronin, szef Departamentu Technologii Finansowych Rosyjskiego Banku Centralnego (CBR), potwierdził możliwość legalizacji kopania kryptowalut w kraju, ale pod pewnymi warunkami. Taka deklaracja jest rzadkością, ponieważ CBR nadal prowadzi walkę z wysiłkami mającymi na celu legalizacji kryptowalut w kraju.

Bank centralny Rosji jednak otwarty na kryptowaluty?

Dyrektor wykonawczy banku wyraził swoje poglądy na temat miningu na Międzynarodowym Forum Prawnym w Sankt Petersburgu w środę, 29 czerwca. Podczas sesji poświęconej kryptowalutom Pronin ujawnił, że CBR nie zajmuje tak twardego stanowiska w sprawie kopania, jak w sprawie dot. ogólnej legalizacji kryptowalut.

– Pomimo tego, że konsekwentnie opowiadamy się za zakazem obrotu kryptowalutami […] dyskusja na temat legalizacji kopania jest możliwa – powiedział.

Pronin wymienił jednak kilka warunków, które jego zdaniem umożliwiają taką dyskusję. Nalegał, aby wykopane coiny sprzedawać wyłącznie za granicą i za pieniądze fiducjarne.

Ostatecznie musimy powiedzieć, że powinien istnieć eksport tych usług wydobywczych, a biznes miningu nie powinien prowadzić do akumulacji kryptowaluty w kraju, by nie byłoby motywacji do dalszego wykorzystania ich w płatnościach wewnętrznych – tłumaczył.

Z kolei szef Departamentu Polityki Finansowej Iwan Czebeskow głośno nie zgodził się z Proninem i przypomniał mu, że przed rosyjskimi górnikami BTC stoją poważne wyzwania związane ze sprzedażą ich kryptowalut za granicą w dzisiejszych czasach.

Odpowiadając na to, Pronin stwierdził, że nie ma problemów z gromadzeniem kryptowalut na publicznych blockchainach i sprzedawaniem ich za ich pomocą za granicami Rosji.

Rosja prokryptowalutowa?

W maju 2022 r. w rejestrze izby niższej rosyjskiego parlamentu, Dumy, pojawił się nowy projekt ustawy „O miningu w Federacji Rosyjskiej”. Najnowsza wersja dokumentu zwalnia górników kryptowalut z obowiązku rejestracji w specjalnym rejestrze i znosi proponowaną wcześniej roczną amnestię podatkową.

Z kolei Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, uchwaliła ustawę o opodatkowaniu aktywów cyfrowych, która zwalnia ich sprzedaż z podatku od wartości dodanej (VAT) w Federacji Rosyjskiej. Według państwowego serwisu informacyjnego RIA Novosti niektóre inne usługi wymiany zasobów cyfrowych również będą zwolnione z podatku. Pisaliśmy o tym tutaj.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments