Ron DeSantis – tak, Donald Trump – nie – mówią Amerykanie

trump

Amerykanie chcą „trumpizmu bez Trumpa”. Sugeruje to nowy sondażu.

Trump – nie, DeSantis – tak

Chodzi o badanie Suffolk University i liberalnej gazety „USA Today”.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, Ron DeSantis pokonałby urzędującego prezydenta Joe Bidena. Poparłoby go 46,6 pytanych. Z kolei obecną głowę państwa 42,7 proc.

To nie koniec. Kolejne pytanie dotyczyło walki Bidena z Donaldem Trumpem. Okazuje się, że obecny prezydent wygrałby, zdobywając aż 47,3 proc. głosów. Jego poprzednik może liczyć na 39,5 procent głosów.

Sondaż pokazał jednocześnie większe poparcie dla gubernatora Florydy Rona DeSantisa niż dla Trumpa. Ten pierwszy wygrywa z drugim stosunkiem 56 do 33 proc.

Dyrektor Centrum Badań Politycznych Uniwersytetu Suffolk, David Paleologos, powiedział że „Republikanie i niezależni konserwatyści coraz bardziej chcą trumpizmu bez Trumpa”.

Fenomen Rona DeSantisa

DeSantis ma walczyć o prezydenturę w kolejnych wyborach. Wiele wskazuje na to, że zdobędzie poparcie Partii Republikańskiej.

Swoją popularność zbudował w trakcie pandemii koronawirusa. Byłe zdecydowanym  przeciwnikiem restrykcji, lockdownów, różnicowania sytuacji prawnej obywateli ze względu na przyjęcie bądź nieprzyjęcie szczepionki na COVID-19 oraz stosowania tzw. paszportów szczepionkowych. Wydał m.in. zarządzenie, które zakazało szkołom publicznym wprowadzania u siebie obowiązku noszenia masek przez dzieci. Floryda zakazała też zamykania firm podczas epidemii.

Amerykanie nie chcą ani Trumpa, ani Bidena

Większość Amerykanów nie chce, by w 2024 roku o prezydenturę ponownie walczyli ze sobą Donald Trump i Joe Biden – wynika z badania CNBC.

Aż 61 proc. uczestników Ogólnoamerykańskiej Sondy Ekonomicznej CNBC (CNBC All-America Economic Survey) uważa, że Trump nie powinien już walczyć o prezydenturę. Przeciwnego zdania jest tylko 30 proc. badanych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Bidena. Aż 70 proc. osób jest zdania, że nie powinien on już kandydować. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów.

Jak wyglądają wyniki, jeśli spojrzy się na poglądy polityczne? Ponownego startu Trumpa w wyborach prezydenckich nie chce 37 proc. wyborców Partii Republikańskiej, 61 proc. wyborców niezależnych i 88 proc. wyborców Partii Demokratycznej.

Bidena w roli kandydata na prezydenta w 2024 roku nie chce już widzieć 57 proc. wyborców Partii Demokratycznej, 66 proc. wyborców niezależnych i 86 proc. wyborców Partii Republikańskiej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments