Rok 2022 = szaleństwo na rynku nieruchomości! Zrobiliśmy podsumowanie roku

885
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate podsumowuje rok na rynku nieruchomości w Polsce.

Koniec z ”rodzinnymi” miejscami postojowymi w garażach

W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadzono przepis, zgodnie z którym wszystkim miejscom postojowym w garażu zapewnia się bezpośredni dostęp do drogi manewrowej.

Tym samym rozwiązanie polegające na parkowaniu zależnym przestało być dopuszczalne. Co jednak istotne, przepis ten stanowi jedynie o stanowiskach postojowych w garażach. Zmiany obowiązują od 20 września.

Najdroższy rok na rynku najmu w ciągu ostatnich 20 lat​

Jeszcze w 2020 roku to wynajmujący mieli pod górkę. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele młodych osób studiowało zdalnie, w rodzinnych miejscowościach, rezygnując z poszukiwania mieszkania na wynajem bliżej uczelni. Do tego doszły przedłużające się lockdowny, przez co rynek najmu krótkoterminowego kompletnie upadł.

Rok 2022 wszystko jednak zmienił. Napływ kilku milionów uchodźców mocno odbił się na rynku najmu. W tym roku ceny lokali na wynajem znacząco rosły, a liczba ofert błyskawicznie malała. W efekcie w sierpniu za kawalerkę w Warszawie trzeba było zapłacić o 50% więcej niż rok wcześniej.

W innych miastach ceny poszybowały nawet o 60%. Co więcej, standardem stały się castingi na najemcę, a stosunkowo tanie lokale znikały w 5 minut.

Rynek komercyjny zanotował mocne odbicie​

Lata 2020 i 2021 były tragiczne dla rynku komercyjnego. Główne przyczyny stanowiły: home office, lockdowny i sprzedaż internetowa.

W tym roku sytuacja się zmieniła. Okazuje się, że całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszej połowie 2022 wyniósł prawie 2,9 miliarda euro, czyli o ponad 40% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Zapaść na rynku hipotek i spadek popytu na mieszkania

Trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł dalszy dynamiczny spadek liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych. W obecnej chwili możemy mówić już o rzeczywistej zapaści na rynku hipotek. W trzecim kwartale udzielono bowiem łącznie nieco ponad 21 tysięcy kredytów mieszkaniowych, co oznacza, że w ciągu trzech miesięcy ich liczba spadła o 45%.

Podobnie kształtuje się sytuacja pod względem wartości udzielonych kredytów. Ich łączna wartość w trzecim kwartale 2022 roku nieznacznie tylko przekroczyła kwotę 7 miliardów złotych. Było to o ponad 48% mniej niż kwartał wcześniej i 70% mniej niż w analogicznym kwartale 2021 roku.

Z danych wynika, że spadek skali finansowania hipotecznego wiąże się ze zmianami struktury rynku kredytowego i mieszkaniowego jednocześnie. Po raz pierwszy od 2012 roku mamy bowiem do czynienia z przełamaniem wzrostowego trendu średniej wysokości kredytu hipotecznego.

W trzecim kwartale jego średnia wartość spadła poniżej poziomu 330 tysięcy złotych, czyli o blisko 6% w stosunku do ubiegłego kwartału. W efekcie spadek popytu wywołał zahamowanie wzrostu cen, a w wielu miastach nawet ich spadki.

Podwyżki stóp procentowych przez ​Radę Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych rozpoczętym w październiku 2021 roku podniosła oprocentowanie 11 razy z rzędu. W rezultacie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wzrosła z 0,1% do 6,75%.

Polski Ład wprowadza wiele zmian na rynku najmu na niekorzyść wynajmujących

Od stycznia obowiązuje wiele zmian. Część z nich wprowadzana jest stopniowo. Jedną z nich jest brak możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania dla wszystkich wynajmujących. Przepis ten wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku.

Ponadto, nie będzie można odliczyć jednorazowo podatku od czynności cywilnoprawnych, co przełoży się na zwiększenie wartości nabytej nieruchomości. Odliczeniu nie będą polegały także koszty poniesione na opłaty notarialne, skarbowe, odsetki od kredytu, prowizje. Odliczyć nie będzie można także kosztów poniesionych na remont lokalu przeznaczonego na wynajem.

Kolejny świetny rok na rynku najmu instytucjonalnego (PRS) i ostra odpowiedź rządu​

Polski rynek najmu instytucjonalnego przechodzi przez czas rozkwitu. W obecnym roku doszło nawet do kilku głośnych zakupów, w tym wykupienie ponad 400 mieszkań na warszawskim Mokotowie przy ulicy Bokserskiej przez jeden fundusz PRS.

Na koniec września 2022 roku segment ten tworzy oferta ponad 8500 mieszkań na wynajem rozlokowanych w największych miastach w Polsce. Ponadto, perspektywy dla rozwoju rynku pozostają nadal bardzo duże, czemu sprzyja struktura sektora mieszkaniowego w Polsce.

W odpowiedzi na tę sytuację, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział prace nad nowym podatkiem dla instytucji, które hurtowo kupują mieszkanie.

Wzrost inflacji sprawił, że zapłacimy więcej w podatkach

Ustawa o opłatach lokalnych przewiduje, że stawki podwyższonych opłat są waloryzowane na podstawie średniego wzrostu cen w pierwszym półroczu każdego roku. W 2022 ten wskaźnik wyniósł aż 11,8%.

W efekcie, w 2022 roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości wynosiły 89 groszy za metr kwadratowy za metr kwadratowy mieszkania i 1,07 PLN za metr kwadratowy gruntu. W przypadku przedsiębiorców stawka za metr kwadratowy lokalu wynosiła natomiast 25,74 PLN. Garaż i miejsce postojowe objęte było natomiast stawką w wysokości 8,68 PLN za metr kwadratowy.

Od 2023 roku stawki za mieszkanie skoczą do 1 złotego, a za grunt – do 1,20 PLN. Garaż natomiast zostanie objęty stawką 9,20 PLN.

Rząd szykuje nowy “podatek”: 30% od wzrostu wartości nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że nad trwają właśnie prace nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tym projektem właściciele zapłacą daninę za wzrost wartości nieruchomości – nawet jeśli nie będą planowali jej sprzedaży.

Będą to niemałe pieniądze, gdyż renta planistyczna wyniesie 30% wzrostu wartości nieruchomości. W ten sposób rząd chce załatać budżety gmin pieniędzmi mieszkańców.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments