Roger Waters zaskarży wszystkich tych, którzy odwołują jego koncerty?

Udostępnij

Były muzyk Pink Floyd, Roger Waters, nakazał swoim prawnikom podjąć kroki mające na celu zaskarżenie decyzji o odwołaniu jego koncertu, jaki miał odbyć się w Niemczech.

Roger Waters idzie do sądu

Przypomnijmy, że jeden z koncertów na obecnej trasie Rogera Watersa miał odbyć się w maju we Frankfurcie. Został jednak odwołany. Powód? Niemieckie władze skrytykowały wypowiedzi byłego muzyka Pink Floyd na temat Izraela oraz Ukrainy. Anulowania wydarzenia domagali się burmistrz Monachium Dieter Reiter i komisarz ds. antysemityzmu Bawarii Ludwig Spaenle.

Burmistrz Reiter rozmawiał też nt. koncertu z „Sueddeutsche Zeitung”. Wszedł na temat wypowiedzi Watersa nt. wojny na Ukrainie.

– W świetle jego wypowiedzi o rosyjskiej agresji, zawierających teorie spiskowe, muszę również mieć na uwadze nasze miasto partnerskie Kijów, obecnie przeżywające straszne naloty bombowe ze strony Rosji. Chcę więc poprosić Olympiapark GmbH o ponowne zweryfikowanie, czy ten koncert naprawdę musi się odbyć – powiedział.

Magazyn „NME” podaje jednak, że Roger Waters nie chce się poddać i zamierza zaskarżyć decyzję władz powołując się na wolność słowa. „NME” opublikowało nawet oświadczenie wokalisty:

Pan Waters polecił prawnikom podjąć natychmiastowo wszelkie niezbędne kroki, by odwrócić tę niesprawiedliwą decyzję. Ma to na celu zapewnienie, że chronione jest fundamentalne prawo człowieka do wolności słowa i ci, którzy chcą go zobaczyć mogą to zrobić we Frankfurcie, Monachium czy innym mieście oraz innym kraju. Takie działania są niekonstytucyjne, niesprawiedliwe i oparte na fałszywym zarzucie, że Roger Waters jest antysemitą, a nie jest.

Wątek polski

Dodajmy, że Waters nie zagrał nie tylko w Niemczech, ale też w Polsce. Wcześniej odwołane zostały bowiem jego dwa koncerty, które miały odbyć się wiosną 2023 roku w Krakowie Powodem także były jego wypowiedzi na temat wojny w Ukrainie.

Odwołania koncertu domagał się o radny Łukasz Wantuch. Do jego działań odniósł się sam Waters.

Łukasz Wantuch wydaje się nie wiedzieć nic o mojej historii pracy – przez całe życie, z pewnymi kosztami osobistymi, w służbie praw człowieka. W artykule w lokalnej gazecie wezwał dobrych ludzi z Krakowa, aby nie kupowali biletów na moje występy. Niezbyt demokratycznie proszę pana? Jeśli pan Łukasz Wantuch osiągnie swój cel i moje najbliższe koncerty w Krakowie zostaną odwołane, będzie to dla mnie smutna strata, ponieważ z niecierpliwością czekałem na możliwość podzielenia się moim przesłaniem miłości z ludźmi w Polsce, co robiłem podczas wielu tras koncertowych w ciągu ponad pięćdziesięcioletniej kariery

– napisał Waters.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również