Rodzice nie wierzą w edukację szkolną? Większość z nich zamierza posłać dzieci na płatne korepetycje

60
dziecko uczące się w domu

W poniedziałek, 4 września 2023 roku oficjalnie zakończyły się wakacje, a rozpoczął kolejny rok szkolny. Przed uczniami i ich rodzicami nowe wyzwania. Czy wiedza przekazywana podczas lekcji jest jednak wystarczająca, by bez problemu zdać wszystkie egzaminy? Większość rodziców ma co do tego spore wątpliwości i otwarcie deklaruje zamiar wysłania swoich pociech na płatne korepetycje.

55% rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje

Santander Consumer Bank postanowił zapytać rodziców, ilu z nich zamierza posłać swoje pociechy na płatne korepetycje i jakich przedmiotów będą one dotyczyć. Sprawdzono również, z jakim wydatkiem wiążą się one dla budżetów domowych.

Jak wynika z najnowszego raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”, aż 55 proc. rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje. W grupie tej dominują kobiety, mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób oraz rodzice z dochodem od 5000 zł netto w górę.

Wartym podkreślenia jest, iż odsetek rodziców sięgających po płatne korepetycje dla swoich dzieci nie zmienił się znacznie od ubiegłego roku. Wówczas wyniósł on 57 proc.

Dodatkowym nauczaniem nie jest z kolei zainteresowane 39 proc. rodziców. W tej grupie największy odsetek stanowią mieszkańcy dużych miast powyżej 250 tys. osób. Świadczyć może to m.in. o lepszym dostępie do bezpłatnych zajęć wyrównujących wiedzę dzieci, bądź wyższym poziomie nauczania w większych ośrodkach miejskich.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


– Odpowiedź „nie” była też częściej wskazywana wśród rodziców z wykształceniem wyższym w związku z czym można przewidywać, że w przypadku trudności te osoby są w stanie pomóc dzieciom na własną rękę i nie czują potrzeby wynajmowania korepetytora – wskazują autorzy raportu.

Z kolei pod względem zarobków tę odpowiedź najczęściej wybierali ojcowie i matki zarabiający od 2000 do 2999 i między 3000 a 3999 zł netto.

Języki obce największa zmorą uczniów

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku w roku szkolnym 2023/24 największe zapotrzebowanie widoczne będzie wśród korepetytorów z j. angielskiego lub innego j. obcego. Chęć posłania dziecka na zajęcia właśnie z tych przedmiotów zadeklarowało bowiem aż 83 proc. rodziców. Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio matematyka (57 proc.), fizyka (16 proc.), j. polski (9 proc.) oraz chemia (6 proc.).

Wydatki na korepetycje liczone są w tysiąca zł

Kolejnym pytaniem zadanym ankietowanym rodzicom było to, dotyczące finansów. Ankieterzy zapyta bowiem, jakie obciążenie dla rocznego budżetu rodziny stanowiły wydatki związane z płatnymi zajęciami wyrównawczymi w przeliczeniu na jedną pociechę w roku szkolnym 2022/2023. Wyniki mogą zaskoczyć. Z zebranych danych wynika bowiem, że:

  • Co czwarty rodzic (24 proc.) przeznaczał na ten cel od 1001 do 2000 zł rocznie. W tej grupie znalazł się duży odsetek zarabiających od 2000 do 2999 zł netto (38 proc.).
  • Dalej znalazła się suma w granicach od 2001 do 3000 zł rocznie (22 proc.), którą wskazało 95 proc. rodziców zarabiających poniżej 2000 zł netto miesięcznie.
  • Na równi uplasował się przedział od 4000 zł rocznie (22 proc.). W tej grupie było najwięcej zarabiających od 7000 zł netto w górę (46 proc.).
  • Co piąty rodzic (20 proc.) wskazał z kolei, że na płatne korepetycje swojego dziecka w ciągu całego roku szkolnego wydał nie więcej niż 1000 zł. Wśród nich najwięcej było osób zarabiających od 2000 do 2999 i od 3000 do 3999 zł netto (kolejno 38 i 37 proc.).
ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments