Rodzaje kostki brukowej – jaka kostka brukowa sprawdzi się najlepiej?

1173

kostka brukowaKostka brukowa to element konstrukcyjny, którego powszechnie używa się do budowy podjazdów i nie tylko. Wybór odpowiedniej kostki to kluczowa kwestia przy tworzeniu projektu domu. Nie jest to jednak wcale takie łatwe zadanie, ponieważ różnią się one wieloma parametrami i wyglądem. Czym kierować się więc przy wyborze kostki brukowej? 

Kostka brukowa to materiał, który powszechnie wykorzystywany jest przy tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji ogrodowych. Przede wszystkim jednak stosuje się go do budowy podjazdów. Doskonale się do tego nadają zarówno z powodu ich właściwości, jak i ze względu na walory estetyczne. Odpowiednio dopasowana kostka brukowa może stanowić bowiem jeden z najważniejszych akcentów w całej przydomowej aranżacji. Z tego też powodu warto poświęcić nieco uwagi na wybór takiej kostki, która stworzy taki właśnie efekt. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie kolorów, kształtów i wykończeń. Jak dokonać skutecznego porównania produktów, aby znaleźć ten najlepszy?

Kostki brukowe — rodzaje

Powszechnie znana kostka brukowa występuje tak naprawdę w wielu odmianach. Wybór wśród rodzajów jest aktualnie bardzo duży i zróżnicowany. Przed zakupem koniecznie wiec zorientuj się, jakie masz możliwości. Kostkę brukową można klasyfikować na wiele sposobów, w tym między innymi ze względu na materiał wykorzystywany do jej produkcji. W tym przypadku wyróżnia się przede wszystkim kostki z betonu oraz te z kamienia naturalnego.

Kolejną kategorią będzie kształt. Największą popularnością cieszą się oczywiście klasyczne formy, czyli kwadraty oraz prostokąty. Kostka może mieć także kształt klepsydry lub fali. Bardzo istotny jest także sposób, w jaki kostka brukowa została wyprodukowana. Obecnie dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje, czyli przemysłowa oraz szlachetna kostka.

Standardowa lub szlachetna — jaką kostkę brukową wybrać?

Sposób wykończenia kostki brukowej ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim ze względów estetycznych. Na to, jaki produkt końcowy zostanie otrzymany, decyduje metoda produkcji i zastosowania obróbki. W tej kategorii wyróżnia się kostkę przemysłową oraz szlachetną. Ta pierwsza jest zwykle koloru szarego i ma prosty kształt oraz mocno porowatą strukturę. Najczęściej znajduje zastosowanie w przestrzeni publicznej. Używa się jej głównie do budowy chodników.

W przypadku szlachetnej kostki brukowej wykorzystuje się specjalny rodzaj obróbki. Dzięki temu zyskuje ona walory estetyczne oraz dodatkowe właściwości. Jest antypoślizgowa i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym świetnie sprawdza się na posesjach prywatnych.

Kostka betonowa czy kamienna? Jaką wybrać?

Jedną z najważniejszych czynników decydujących o zastosowaniu i właściwościach kostek brukowych jest materiał, z jakiego są one wykonane. Oczywiście nie można zapomnieć też, że odpowiada on także za wygląd materiału. W ofertach sklepów budowlanych, takich jak Castorama znaleźć można przede wszystkim dwa typy kostek, czyli betonowe oraz kamienne.

Kostka brukowa z betonu ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Z tego powodu jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Świetnie sprawdzi się nawet w bardzo ciężkich warunkach. Przy tym cena kostki brukowej z betonu jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Można wykorzystać ją zarówno na parkingach, chodnikach, czy podjazdach, jak i w ogrodzie.

Do produkcji kostek kamiennych wykorzystuje się kamienie naturalne. Łatwo więc domyślić się, że ich wygląd jest naprawdę wyjątkowy. Przez to też bardzo chętnie wykorzystywane są w ogrodach i posesjach prywatnych.

Kwadrat czy fala? Kształty kostki brukowej

Kształt kostki ma bardzo duże znaczenie na efekt wizualny projektu. Wybierając odpowiedni, można uzyskać naprawdę ciekawy rezultat. Jeśli chodzi o kształty, możesz zarówno postawić na jeden, jak i kilka połączonych w spójną i ciekawą kompozycję — wybór należy do Ciebie.

W przestrzeni publicznej najczęściej wykorzystuje się kostki brukowe w kształcie kwadratowym lub prostokątnym. Jednak tworząc podjazdy, warto zdecydować się także na modele w znacznie ciekawszych i wręcz wyjątkowych formach. Bardzo interesujący efekt otrzymasz, stosując modele ozdobne, w kształcie fali, czy też kostki ażurowe.

Wybór kostki brukowej — na co zwrócić uwagę?

Wybierając kostkę brukową, należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele kwestii. Tylko w ten sposób bowiem można mieć pewność, że decyzja jest trafiona. Prócz powyższych punktów, trzeba przyjrzeć się kilku innym sprawom. Przede wszystkim, należy ustalić dokładny budżet na zakup kostki. Zakres cen tego typu produktów jest naprawdę duży, dlatego ustalenie maksymalnej kwoty bardzo ułatwi zadanie. Kolejną rzeczą jest rozmiar kostki. Parametry takie jak jej grubość, długość i szerokość muszą być ściśle określone, tak aby można było osiągnąć planowany efekt. Kupując kostkę brukową, warto zwrócić też uwagę na jej producenta. Na Polskim rynku bardzo dużą popularnością cieszy się marka Polbruk, słynąca z wyrobów najlepszej jakości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments