Rocznica ataku Rosji na Ukrainę

420
Ukraina

24 lutego 2022 prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do narodu mówił o wojskowej operacji specjalnej. Kilka minut później rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Wszyscy obudziliśmy się wtedy w nowej, przerażającej, wojennej rzeczywistości.

Dziś od tego wydarzenia minął dokładnie rok. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Wołodymyr Zełenski: „to był rok bólu, żalu, wiary i jedności”prezydent Ukrainy

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5:00 czasu lokalnego. Nastąpiło to kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”.

Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu i południa oraz od północy z terytorium Białorusi. Ukraina została również zaatakowana z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niezwłocznie ogłosił wtedy stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat, a dziesiątki tysięcy Ukraińców chwyciło za broń, wstępując do jednostek Obrony Terytorialnej.

Od początku inwazji ponad 8 milionów ludzi uciekło z Ukrainy, w tym ponad 1,8 miliona do Polski. Większość uchodźców stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Kolejne 8 milionów osób zostało przesiedlonych wewnątrz terytorium Ukrainy. Mamy tutaj więc do czynienia z największym kryzysem przesiedleńczym w XXI wieku.

Zełenski: „nie biała flaga, a błękitno-żółta”

Dziś rano, na Placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa – prawosławny Sobór Mądrości Bożej, prezydent Wołodymyr Zełenski dziękował ukraińskim żołnierzom.

Z kolei w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy oznajmił, że: “24 lutego miliony z nas dokonały wyboru: nie biała flaga, a błękitno-żółta. Nie ucieczka, a odpowiedź. Odpowiedź wrogowi. Opór i walka. To był rok bólu, żalu, wiary i jedności. Rok naszej wspólnej niezłomności. Wiemy, że to będzie rok naszego wspólnego zwycięstwa”.

Dziś, pomimo licznych zakończonych sukcesami ukraińskich kontrofensyw oraz obrony niepodległości kraju, pod rosyjską okupacją wciąż znajduje się około jednej piątej Ukrainy.

Premier Morawiecki w Kijowie wprost najbogatsi

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na Twitterze, że premier Mateusz Morawiecki udał się dziś do Kijowa, żeby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją.

Szef rządu spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Wojna w Ukrainie – zbrodnie wojenne i ofiary

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podało, że od początku inwazji na Ukrainie zginęło 8006 cywilów, w tym 487 dzieci, a 13 287 zostało rannych.

Ofiary pochodzą przede wszystkim z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. Ponad 90% ofiar zginęło w wyniku ostrzału rakietowego i z ciężkiej artylerii. Rzeczywista liczba zmarłych jest zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych znacznie wyższa, a według ukraińskich władz może sięgać nawet 41 tysięcy.

Jeśli chodzi o rosyjskie straty wojenne, to rosyjskie dane są znacząco zaniżone. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało natomiast 17 lutego, że rosyjskie siły zbrojne i najemnicy walczący u ich boku straciły do 200 tysięcy żołnierzy, w co wlicza się zabitych i rannych. Na początku lutego Pentagon podał z kolei liczbę rosyjskich ofiar na poziomie 180 tysięcy.

Z kolei władze Ukrainy bardzo rzadko wypowiadają się na temat strat wśród własnych sił zbrojnych. Amerykańskie źródła szacują natomiast, że zabitych i rannych może być nawet 100 tysięcy żołnierzy. Rosyjski czołg

W świetle prawa międzynarodowego i w opinii obrońców praw człowieka rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie obejmują między innymi masowe zabójstwa, tortury, gwałty, grabieże, przymusowe wywożenie ludności do Rosji, ataki na cele cywilne oraz stosowanie zabronionej amunicji, w tym bomb kasetowych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments