Rekordowe zyski polskich ubezpieczycieli w I półroczu 2023

Udostępnij

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że polscy ubezpieczyciele w pierwszym półroczu 2023 wypracowali 5,7 miliarda złotych zysku netto. To aż o 150% więcej niż przed rokiem. Łącznie na ubezpieczenia do końca czerwca Polacy przeznaczyli 39 miliardy PLN – o 10% więcej niż w pierwszym półroczu 2022.

Zyski ubezpieczycieli w górę przez wysokie stopy procentowe i spadek śmiertelności Ubezpieczenie

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) tak ogromny wzrost zysków polskich ubezpieczycieli jest konsekwencją zwiększonych przychodów z lokat, które natomiast są związane ze wzrostem stóp procentowych spowodowanych inflacją. Okazuje się bowiem, że w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu polscy ubezpieczyciele ulokowali prawie 91 miliardów złotych.

Eksperci PIU dodają, że znaczenie ma również spadek śmiertelności w stosunku do sytuacji w czasie pandemii koronawirusa, który wpłynął na niższą o ponad 15% rok do roku sumę wypłat z polis życiowych.

Rosną wypłaty odszkodowań w ramach polis komunikacyjnych

Okazuje się, że w pierwszym półroczu 2023 Polacy otrzymali 21,9 miliarda złotych odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. Co ciekawe, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 7% wzrosły wypłaty w ubezpieczeniach majątkowych.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że największą część odszkodowań w ubezpieczeniach majątkowych stanowią wypłaty w ramach polis komunikacyjnych. W raporcie wskazano, iż odszkodowania z autocasco w pierwszym półroczu 2023 wyniosły 3,5 miliarda złotych, co stanowi wartość niemal o 12% wyższą niż przed rokiem.

Warto dodać, że w pierwszym półroczu 2023 na ubezpieczenia osobowe i majątkowe (ubezpieczenia z grupy 2) wydaliśmy łącznie 27,72 miliarda złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 10,98%.

Średnia wartość szkody komunikacyjnej mocno w górę

Średnia składka OC komunikacyjnego wyniosła po dwóch kwartałach 2023 roku 504 złote – co jest wynikiem wyższym o 3% od odnotowanego w pierwszym półroczu 2022. Średnia wartość szkody komunikacyjnej wyniosła zaś ponad 9200 złotych i była o 15% wyższa niż rok wcześniej.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński wyjaśnił, że “obserwujemy stały wzrost kosztów szkód. Rynek motoryzacyjny nie jest obojętny na długo utrzymującą się inflację. Rosną koszty części i usług ubezpieczyciele muszą te koszty uwzględniać w swoich kalkulacjach.”  ubezpieczenia

Jan Grzegorz Prądzyński dodał, że “ubezpieczenia komunikacyjne, szczególnie obowiązkowe, to produkt bardzo wrażliwy na cenę, która jest głównym elementem konkurencji na rynku. Kupno samochodu staje się dla wielu z nas trudniej osiągalne, z uwagi na ceny pojazdów, ale też na inflację i wzrosty pozostałych kosztów życia”.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń zaznaczył przy tym, że „rośnie jednak skłonność do ochrony posiadanego majątku. Coraz więcej kierowców kupuje również dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne”.

Spadek wypłat z ubezpieczeń żywiołów

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w pierwszym półroczu 2023 zanotowano spadek wypłat z ubezpieczeń żywiołów niemal o 18%.

W związku z ogniem i innymi żywiołami, ubezpieczyciele wypłacili po dwóch kwartałach tego roku ponad 1,05 miliarda złotych. Jednak średnia szkoda wzrosła jednocześnie z 3960 do 4130 PLN.

Polacy wydają coraz więcej na ubezpieczenia na życie

Ponadto, zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń, na polisy życiowe Polacy wydali w okresie od początku stycznia do końca czerwca 11,3 miliarda złotych. Suma ta jest o 7,6% wyższa niż wartość odnotowana w pierwszym półroczu 2022.

Eksperci z Polskiej Izby Ubezpieczeń zwrócili przy tym uwagę, iż liczba polis pozostaje na stabilnym poziomie, a ubezpieczenie na życie jest wciąż jednym z najważniejszych benefitów pracowniczych. ubezpieczenie

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń ocenił, że “wzrost składki o ponad 7% w ubezpieczeniach na życie pokazuje, że Polacy chcą skutecznie chronić najważniejsze dla siebie wartości. Śmierci najbliższej osoby obawia się 56% respondentów, aż 70% uważa to zdarzenie za prawdopodobne w swoim życiu”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również