Rekordowa wartość polskiej muzyki – znaleźliśmy się w światowym TOP20

Płyty winylowe i kasety

Polska fonografia po raz pierwszy znalazła się w gronie dwudziestu najbardziej kasowych potęg świata. Jej wartość w 2022 roku, w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła niemal o połowę i wyniosła 661,4 miliona złotych.

Co ciekawe, Polacy wydają na muzykę coraz więcej, choć jednocześnie sprzedaż płyt CD zauważalnie spada.

Polski rynek muzyczny dynamicznie się rozwija Kobieta w słuchawkach trzymająca płytę winylową

Polska znalazła się na 19. miejscu na świecie pod względem wartości sektora praw twórców i autorów muzyki w 2022 roku. Jednocześnie nasz kraj jest także jednym z najszybciej rozwijających się pod tym kątem rynków – 661,4 miliona złotych to o 14% więcej niż 2021 roku i o blisko 50% więcej niż w 2019.

Warto dodać, że w ubiegłym roku spadła liczba sprzedanych płyt CD (o 11%), wzrosła natomiast popularność streamingu. Okazuje się, że jego wartość przekroczyła 412 milionów złotych i jest wyższa o ponad 28% niż rok wcześniej. Przewyższyła również łączną wartość streamingu i tradycyjnych płyt w 2019 roku.

Słuchamy i kupujemy głównie muzykę polskich artystów

Siłą polskiej fonografii jest przywiązanie słuchaczy do polskich artystów. Okazuje się, że w ubiegłym roku dziewięć z dziesięciu najlepiej sprzedających się płyt, jest autorstwa rodzimych wykonawców.

W tym zestawie znalazły się aż cztery albumy sanah, “Lata dwudzieste” Dawida Podsiadły, „Męskie Granie Orkiestra 2021”, a także nagrania SB Mafija, Szpaku i White 2115. Harry Styles, który zajął najwyższe miejsce spośród zagranicznych artystów, znalazł się dopiero na dziesiątej pozycji.

Co ciekawe, jednocześnie rośnie zainteresowanie winylami, których Polacy w ubiegłym roku kupili o 9,8% więcej niż w 2021. Wśród 12 najpopularniejszych winyli w poszczególnych miesiącach 2022 roku znalazło się 10 polskich albumów.

Mało tego, także w pierwszym półroczu 2023 wśród 10 najlepiej sprzedających się winyli, znajdziemy aż 7 albumów polskich wykonawców. Na liście znaleźli się: Kult, Riverside, Dawid Podsiadło (2 albumy), sanah, O.S.T.R. i Zbigniew Wodecki.

Polska muzyka dominuje też na platformach streamingowych – aż 80% najpopularniejszych utworów w naszym kraju to dzieła krajowych muzyków. W pierwszej dziesiątce największych hitów ubiegłego roku na Spotify aż dziewięć to utwory polskich artystów. festiwale muzyczne

Ubiegły rok był także rekordowy pod kątem liczby koncertów i sprzedanych biletów. eBilet, największa bileteria w kraju sprzedała w omawianych 12 miesiącach o 30% więcej niż w rekordowym 2019 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się koncerty rodzimych artystów – Dawida Podsiadły i sanah.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments