Polska fonografia po raz pierwszy znalazła się w gronie dwudziestu najbardziej kasowych potęg świata. Jej wartość w 2022 roku, w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła niemal o połowę i wyniosła 661,4 miliona złotych.
Co ciekawe, Polacy wydają na muzykę coraz więcej, choć jednocześnie sprzedaż płyt CD zauważalnie spada.
Polski rynek muzyczny dynamicznie się rozwija
Polska znalazła się na 19. miejscu na świecie pod względem wartości sektora praw twórców i autorów muzyki w 2022 roku. Jednocześnie nasz kraj jest także jednym z najszybciej rozwijających się pod tym kątem rynków – 661,4 miliona złotych to o 14% więcej niż 2021 roku i o blisko 50% więcej niż w 2019.
Warto dodać, że w ubiegłym roku spadła liczba sprzedanych płyt CD (o 11%), wzrosła natomiast popularność streamingu. Okazuje się, że jego wartość przekroczyła 412 milionów złotych i jest wyższa o ponad 28% niż rok wcześniej. Przewyższyła również łączną wartość streamingu i tradycyjnych płyt w 2019 roku.
Słuchamy i kupujemy głównie muzykę polskich artystów
Siłą polskiej fonografii jest przywiązanie słuchaczy do polskich artystów. Okazuje się, że w ubiegłym roku dziewięć z dziesięciu najlepiej sprzedających się płyt, jest autorstwa rodzimych wykonawców.
W tym zestawie znalazły się aż cztery albumy sanah, “Lata dwudzieste” Dawida Podsiadły, „Męskie Granie Orkiestra 2021”, a także nagrania SB Mafija, Szpaku i White 2115. Harry Styles, który zajął najwyższe miejsce spośród zagranicznych artystów, znalazł się dopiero na dziesiątej pozycji.
Co ciekawe, jednocześnie rośnie zainteresowanie winylami, których Polacy w ubiegłym roku kupili o 9,8% więcej niż w 2021. Wśród 12 najpopularniejszych winyli w poszczególnych miesiącach 2022 roku znalazło się 10 polskich albumów.
Mało tego, także w pierwszym półroczu 2023 wśród 10 najlepiej sprzedających się winyli, znajdziemy aż 7 albumów polskich wykonawców. Na liście znaleźli się: Kult, Riverside, Dawid Podsiadło (2 albumy), sanah, O.S.T.R. i Zbigniew Wodecki.
Polska muzyka dominuje też na platformach streamingowych – aż 80% najpopularniejszych utworów w naszym kraju to dzieła krajowych muzyków. W pierwszej dziesiątce największych hitów ubiegłego roku na Spotify aż dziewięć to utwory polskich artystów.
Ubiegły rok był także rekordowy pod kątem liczby koncertów i sprzedanych biletów. eBilet, największa bileteria w kraju sprzedała w omawianych 12 miesiącach o 30% więcej niż w rekordowym 2019 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się koncerty rodzimych artystów – Dawida Podsiadły i sanah.