“OKIEM PRAWNIKA” to nowy cykl programów na antenie Telewizji Biznesowej. W drugim odcinku Marcin Wenus – redaktor naczelny Comparic.pl rozmawia z dr Paulą Skrzypecką – starszą prawniczką w kancelarii Creativa Legal, na temat rynku kryptowalut w Unii Europejskiej. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy kupowanie i przechowywanie kryptowalut jest legalne w Polsce?
Kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut – zarówno na potrzeby własne, jak i w ramach swojego biznesu – jest w pełni legalne. Dziś w Polsce żaden przepis nie zakazuje obrotu kryptowalutami w jakimkolwiek legalnym celu.
Co więcej, rynek kryptowalut jest już w pewnym stopniu uregulowany. Obecne przepisy tworzą swego rodzaju kadłub, na którym już niebawem będą budowane kolejne regulacje, umożliwiające stworzenie kompleksowych i zrozumiałych ram prawnych.
Jakie przepisy prawne regulują rynek kryptowalut?
Przede wszystkim punktem odniesienia dla rynku kryptowalut są dziś przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
To właśnie w tej regulacji znajdziemy definicję waluty wirtualnej. Wszystkie inne przepisy, na gruncie których rozstrzygane są kryptowalutowe tematy, zawsze będą odwoływać się do tej regulacji.
Co istotne, jeśli interesująca nas kryptowaluta mieści się w definicji tej waluty wirtualnej, jeszcze nie oznacza niczego negatywnego z punktu widzenia prawnego, gdyż odbiciem tej definicji jest definicja instytucji obowiązanej w postaci kogoś, kto świadczy usługi z walutami wirtualnymi.
Zgodnie z tą definicją trzeba się już zajmować konkretnymi rzeczami biznesowo, aby podpadać pod opisywaną regulację, co wymaga uzyskania licencji kryptowalutowej, czyli zarejestrowania się w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową.
W efekcie, jeżeli zaczynamy profesjonalnie świadczyć usługi związane z wymianą walut wirtualnych na waluty FIAT lub jednych kryptowalut na drugie, prowadzić portfele kryptowalutowej, świadczyć profesjonalne usługi doradcze lub zajmować się profesjonalnie prowadzeniem tokenizacji, musimy uzyskać licencję – czyli złożyć wniosek o wpis w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową i wskazać jakimi rzeczami będziemy się zajmować w ramach walut wirtualnych.
Co istotne, rejestr podmiotów, które w Polsce wykonują usługi związane z walutami wirtualnymi jest publicznie dostępny, co oznacza, iż jeśli mamy wątpliwości czy potrzebujemy licencji, możemy sprawdzić czy podmiot prowadzący podobną działalność taką licencję posiada.
Obowiązki podatkowe
Ponadto, zawsze trzeba pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z kryptowalutami. Niezależnie od tego, czy prywatnie obracamy kryptowalutami, czy traktujemy je jako element naszego biznesu, zawsze musimy od tego odprowadzać dany podatek.
Rozporządzenie MiCA w sprawie rynku kryptoaktywów – co się zmieni?
W pierwszej kolejności należy mieć świadomośc, że rozporządzenie MiCA wprowadzi do porządku prawnego nową definicję kryptoaktywów.
Co istotne, szczególny nacisk zostanie tutaj położony na kryptoaktywa, które mogą być traktowane jako pieniądze elektroniczne – jak to ma miejsce w przypadku stablecoinów czy kryptoaktywów powiązanych z innymi aktywami.
Ponadto, rozporządzenie MiCA wprowadza regulację ośmiu rodzajów usług obejmujących obrót kryptoaktywami. W zakres ten wchodzą między innymi usługi związane z wymianą kryptowalut, zarządzaniem portfelami czy usługi doradcze.
Warto również wiedzieć, że rozporządzenie MiCA będzie odwzorowywać pewne mechanizmy z przepisów dotyczących obrotu instrumentami finansowymi, dzięki czemu będzie ono w pewnym sensie podobne i bardziej przewidywalne dla osób, które interesują się rynkami finansowymi.
Co więcej, rozporządzenie MiCA wprowadza również wymogi dotyczące kapitału zakładowego dla firm, które mają być objęte tą regulacją. Dodatkowo, firmy te będą musiały udostępniać białe księgi dotyczące projektów. Rynek kryptoaktywów z całą pewnością będzie bardziej uregulowany.
Co wprowadzi rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych?
Rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych wprowadzi natomiast wymóg dodatkowych zakresów danych pozyskiwanych w ramach KYC i znajomości transakcji. W konsekwencji, dzięki tej regulacji dojdzie do większej identyfikacji klienta.
Czy rynek kryptowalut w UE nie stanie się “przeregulowany”?
Dr Paula Skrzypecka uważa, że największym ryzykiem jest tutaj sam kontrast – z jednej strony przed rynkiem stawiamy bardzo wysokie wymagania, choć pewne procedury zostały już wypracowane i rynek jest w miarę ustabilizowany; z drugiej strony mamy rynek pożyczkowy, który funkcjonuje praktycznie bez regulacji.
Drugim potencjalnie poważnym problemem może zaś być przerost biurokracji i administracji, gdyż okazuje się, że akty sektorowe najczęściej przewidują ustanowienie dedykowanego urzędu do zajmowania się tymi sprawami – i to urzędu na poziomie unijnym, jak i urzędów na poziomie lokalnym. W efekcie, organy te mogą niestety skutecznie hamować rozwój rynku kryptowalut.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej: